Върховната административна прокуратура (ВАП) възложи на министъра на околната среда и водите извършването на незабавна проверка за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, внесени от страни от Европейския съюз, съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата на Република България. Обект на проверката следва да бъдат ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Сливен“ и ТЕЦ „Перник“.
Извършването на проверката се налага предвид голямата обществена значимост на проблема и възможните неблагоприятни последици за живота и здравето на хората в населените места в непосредствена близост до визираните инсталации, посочват от ВАП.
Предмет на проверката следва да бъдат издадените разрешителни по реда на Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и Закона за управление на отпадъците (ЗУО), включващи изгаряне на отпадъци; съответства ли към настоящия момент дейността на ТЕЦ „Бобов дол“, ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Сливен“ и ТЕЦ „Перник“ по обезвреждане или оползотворяване на отпадъци в пълна степен на разрешената им такава по реда на ЗООС и ЗУО. Министерството на околната среда и водите следва да установи налично ли е изискуемото оборудване (филтри и др.) в посочените дружества съгласно издадените разрешителни, както и да се установят лицата, които извършват идентична дейност с резултат замърсяване или увреждане на околната среда, като незабавно се провери цялостната им дейност в гореизброените аспекти.
При непосредствено установяване на данни за извършено престъпление да се уведомят незабавно органите на МВР и съответната компетентна прокуратура, а обобщен доклад с пълните данни за резултатите от проверката да се изпрати на ВАП, става ясно от разпореждането.
От "Топлофикация-Перник" АД обаче веднага обявиха, че не се горят каквито и да било отпадъци, било то от България или отдруги страни. "По повод информацията, че в „Топлофикация-Перник“ АД е назначена проверка за нерегламентирано изгаряне на отпадъци, искаме за пореден път да изясним реалните факти:
Държим ясно да заявим, че в „Топлофикация-Перник“ АД не се горят каквито и да е било отпадъци, било то от България или от чужди страни. Ние нямаме разрешение за извършване на тази дейност. Това, че имахме инвестицонно намерение, съвсем не означава, че го правим без разрешение. По искане на РИОСВ – Перник през ноември 2018 година осъществихме 72-часово пробно изгаряне на РДФ и това е единственият път, в който сме извършвали тази дейност!
Още миналата година чрез уведомително писмо декларирахме пред екоинспекцията желанието ни да бъде незабавно прекратена процедурата по разглеждане на инвестиционното предложение за "Добавяне при работа на горивната инсталация на ТЕЦ "Република" за производство на електрическа и топлинна енергия на допълнителни горива – биомаса, шисти и RDF". Причината бе големият негативен отзвук. Не искахме да се създава излишно напрежение в града ни.
Единственото инвестиционно намерение, което сме внесли към настоящия момент, е за заместване на част от въглищата с биомаса. За него се провежда нова процедура съгласно Закона за опазване на околната среда.
Искаме да напомним, че във връзка с изпълнение на изискванията на Закона за чистотата на атмосферния въздух сме предоставили на общината и Регионалната инспекция по околната среда и водите в Перник достъп до камерите си, за да може да се осигури постоянно видеонаблюдение на подаваното гориво от всички точки към котелния цех, както и на общото място за съхранение на горивото. На партера в сградата на община Перник е поставен монитор, така че да може да бъде осъществяван и непрекъснат граждански контрол. Всички сами могат да следят дейността ни и да се убедят, че при нас се горят единствено и само разрешените въглища.
Както при всяка една проверка, ще окажем пълно съдействие на институциите и се надяваме за пореден път да се потвърди, че стриктно спазваме законите", изтъкват от „Топлофикация-Перник”.