За последните шест години фермерите от Старозагорска област са получили европейско и национално подпомагане в размер на 723,4 млн. лв., съставляващи близо 4,8% от общо предоставения публичен ресурс в земеделието. Най-много от одобрените проекти по ПРСР са насочени към модернизиране на селскостопанското производство и преработката на селскостопански продукти. За този тип дейности за сключени 98 договора, които представляват около 10% от проектите одобрени в тези направления за страната. Значителен е броят на одобрените малки земеделски стопани за областта – 105 договора или над 5% спрямо общия брой за страната.
Статистиката беше представена от зам. министър Лозана Василева при информационната кампания за директните плащания, представена вчера пред производители от областта.
В периода 2014-2019 г. по Програмата за морско дело и рибарство в област Стара Загора са сключени общо 6 договора на обща стойност 2.6 млн. лв. Проектите се изпълняват от търговски дружества и са основно по две мерки от Програмата – мярка 2.2 „Продуктивни инвестиции в аквакултура“ и мярка 2.5 „ Аквакултури, осигуряващи екологични услуги“, допълни още тя.
Цели 49 % от заявените за подкрепа площи с маслодайна роза по СЕПП от кампания 2018 са на територията на Старозагорска област. С лавандула са 18% от площите, а 12% - с орехи. Сравнявайки с 2014 г., данните за 2018 г. показват чувствително увеличение на заявените площи за култури като маслодайна роза (с над 35%) и орехи (с 20%).
И тук като в Ямболско през последните няколко години се засилва интересът към производството на нахут. За периода 2014 - 2019 г. площите със зеленчуци нарастват над два пъти, а тези с технически култури и трайни насаждения съответно с 6,3% и 7,5%.
За периода 2014 – 2018 г. се наблюдава ръст при отглежданите в областта птици – около два пъти и половина, пчелни семейства – с 53% и овце – с близо 9%. С около 15% нараства производството на пчелен мед за периода. При всички категории животни, обхванати от директните плащания, се отчита ръст на заявените за подпомагане животните в областта в сравнение с 2014 г. По-значително увеличение е налице при заявени биволите - с 62%, а по-умерено - при говедата – с 6% и при овцете-майки и козите-майки – със 7%.