Начало » Новини » Страната
11.02.2020 г.

Резенето е новата култура за фермерите от Силистренско

Информационни дни Кампания 2020
Резенето е новата култура за фермерите от Силистренско

Снимка: МЗХ

За четири години площите с резене, полски копър, в Силистренско са нараснали четири пъти, което безспорно показва нарастващия интерес към тази култура. Това показва статистиката за областта, представена от заместник-министъра на земеделието Вергиния Кръстева при откриването на информационната кампания по директни плащания в Силистра, съобщиха от агроведомството.

С дял от около 20% от общата брутна добавена стойност за 2018 г., аграрният отрасъл има структуроопределяща роля за икономиката на област Силистра, е посочила още Кръстева. И е допълнила, че от 2014 г. досега земеделските производители в областта са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер 517,5 млн. лв., което представлява 3,4% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс за същия период.

Овощарството остава широко застъпено, като се отглеждат основно кайсии, орехи и сливи. Малко над две трети от всички заявени за подпомагане по СЕПП площи с кайсии в страната са съсредоточени в област Силистра. За периода 2014 - 2018 г. е налице увеличение на заявените за подпомагане площи с резене – близо четири пъти, със сливи – с 25%, с орехи – с близо 21%, с царевица за зърно – с 11%.

Заместник-министър Кръстева е запознала земеделските стопани с концепцията на ведомството за създаване на компенсационен фонд срещу природни бедствия. „Очакваме този фонд да стартира през 2021 г. със защита от градушки, а в последствие да покрива и други рискове като засланяване и суша. Земеделците могат да се включат в него доброволно чрез определени вноски, като при настъпило събитие фондът ще изплаща обезщетение на стопаните“, уточни Кръстева. 

Обработваемата земя в област Силистра заема около 86% от използваната земеделска площ в областта. Основно в района се отглеждат зърнени и маслодайни култури, като превес заемат пшеницата, царевицата, слънчоглед и рапицата. През 2019 г. площите, заети с трайни насаждения в област Силистра, нарастват с 18% спрямо 2014 г., а площите със зеленчуци – с около 10%.

В района се наблюдават положителни тенденции и в животновъдството. В рамките на периода 2014 - 2018 г. нараства броят на животните при почти всички основни категории – с над 10 пъти при биволите и свинете, със 79% при птиците, с 28% при козите, с 19% при говедата и с около 17% при пчелните семейства.

През 2018 г. в областта са заявени с близо 21% повече овце и кози по схемите за директна подкрепа спрямо 2014 г. и с 12% повече говеда.

Пред над 100 стопани от областта, експерти на Министерството разясниха и новостите около предстоящите приеми по Програмата за развитие на селските райони и Програмата за морско дело и рибарство през 2020 г. Земеделските производители бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“, както и с хода на преговорния процес на ниво ЕС за Общата селскостопанска политика след 2020 г.

Резенето е новата култура за фермерите от Силистренско
7651
 

Последни материали
Виж
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
Свързани материали
Виж
ТРГ - мнението на бранша
Лавандула, резене, мента, риган, маточина, валериана, жълт кантарион, чубрица, салвия и хизоп ще се подпомагат след 2023 г.
Резенето може да се сее и в много студените дни
Резене - дава листа през първата година
Резенето – копър с аромат на анасон
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини