Начало » Новини » Страната

България иска новата ОСП да се съобрази със спецификата на всяка държава

Пред германски депутати
Синор.БГ / 24.01.2020 г.
България иска новата ОСП да се съобрази със спецификата на всяка държава

Снимка: МЗХ

В новата Обща селскостопанска политика (ОСП) държавите-членки трябва да се стремят към опазване на околната среда, модернизиране на стопанствата и производство на качествена храна, но най-важното е да се има предвид спецификата на отделната държава. Когато говорим за единен пазар, единна политика и правила, следва да се има предвид, че с отпадането на преходната национална помощ и предложения по-нисък процент на обвързаната подкрепа се получава драстично намаление на подкрепата за уязвимите в България сектори. Тази позиция е изразила заместник-министърът на земеделието Вергиния Кръстева на среща в Берлин с парламентарния държавен секретар на Федералното министерство на прехраната и земеделието на Германия Уве Файлер, съобщиха от ведомството.

Въпреки че намалението на цялостния бюджет на ОСП се предвижда да бъде около 5 %, при обвързаната подкрепа се получава рязък спад от 25% за България през 2021 г. спрямо 2019 г., и спад от 21% през 2027 г. спрямо 2019 г., е посочила Кръстева. “Това означава значително намаление в нивата към определени земеделски стопани именно в секторите, които са в най-затруднено положение и същевременно са приоритетни за нас. Ситуацията поставя в риск много фермери, защото може да ги доведе до фалити”, е пояснила още зам. министър Кръстева.

Пред Уве Файлер Кръстева е разяснила, че подпомаганите чрез  обвързаната подкрепа сектори “Плодове и зеленчуци” и “Животновъдство” традиционно се нуждаят от повече работна ръка, осигуряват заетост на населението в селските райони и недостатъчния размер на помощта ще застраши доходите на 40 % от хората, работещи в земеделието.  “Подкрепата трябва да отива при “активни фермери” и пазарно ориентирани земеделски стопанства, които съставляват 22% от всички бенефициенти по директни плащания през годината.”, е добавила Кръстева.

По-рано през деня заместник-министърът, заедно с председателят на Комисията по земеделие и храни Мария Белова и народните представителите Бюрхан Абазов, Кръстина Таскова, Георги Стоилов, Георги Станков и Росен Живков, са имали среща с председателя на немската Комисия по земеделие в германския Бундестаг.

България иска новата ОСП да се съобрази със спецификата на всяка държава
9374
 

Последни материали
Виж
Само през декември доставките на зърно за чужбина са над 2 милиона тона
Износът на царевица от Украйна надхвърли 5 милиона тона през сезона
В рамките на проект за зелен пояс по програма за застрашен ландшафт
Природозащитници и доброволци залесиха 9 участъка в югоизточна България
Спадовете се колебаят от 9 до 14 на сто, но рапицата отчита срив от 41 на сто
ЕС сви вноса на соя и соев шрот, рапица и палмово масло през сезона
Чрез финансов инструмент в рамките на споразумение с агроминистерството
Фондът на фондовете ще привлича частно съфинансиране по морската програма
Най-много средства са съкратени от прякото финансиране и напояването
Украйна оряза помощи за фермерите заради вноска във възстановителен фонд
Доста по-евтино спрямо предишния търг, но цените са сравними с последния в Тунис
Алжир закупи на международен търг поне 500 000 тона твърда пшеница
Свързани материали
Виж
Преведени са по сметките на 4 414 стопани
ДФЗ изплати преходната помощ за овце и кози - същата като миналата година
Кампания 2024
Ставките за преходната национална помощ за говеда и биволи са готови, плащанията – до утре
ДФЗ
Преведени са 70 млн. лева преходна помощ за тютюнопроизводителите
Очаква се изплащането
Утвърдени са 54,6 млн. лева по преходните помощи за говеда, овце и кози
Нормативни промени
Проверките за преходната помощ, заявена преди 2023 г., стават по стария ред
Управителен съвет ДФЗ
Тютюнопроизводителите ще получат 72 милиона лева за Кампания 2021
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини