По време на обръщението до Федералното събрание на Русия президентът Владимир Путин обяви новите условия за изплащане на майчински капитал и продължаване на програмата поне до края на 2026 г. От първи януари 2020 г. още при раждането на първото дете руските семейства ще получават майчински капитал, сега той е 466 616 рубли (6863 евро).
„Mайчиният капитал“ е въведен през 2007 година като сумата, която се изплаща на семейството, досега е при раждане на второ и всяко следващо дете. Размерът му се коригира годишно с отчитане на инфлацията. Програмата за майчинския капитал позволява парите да бъдат изразходвани за подобряване на жилищните условия и за образование на деца.
Тези, които възпитават две деца, ще получат добавка на плащанията до 616 хиляди 617 рубли (9068 евро). Сумите ще се индексират ежегодно. По този начин размерът на плащанията за семейство с три деца ще бъде около 1 милион рубли (около 14,7 хил. евро).
Освен това „Удължихме заема при намалена ставка на ипотеките за семействата с две или повече деца“, добави президентът.”При раждането на трето дете държавата ще погасява ипотечен кредит в размер на 40%”.
Владимир Путин заяви, че всички без изключение - деца от първи до четвърти клас, ще получават безплатно закуска и обяд в училищата (в съответствие с високите хранителни здравословни стандарти). Става въпрос за топла храна във всички краища на страната. Държавният глава обяви въвеждането и на нови допълнителни месечни плащания за семейства с ниски доходи с деца от 3 до 7 годишна възраст.
Трябва да отбележим, че в Русия, освен федералната помощ областните правителства са въвели и собствени стимули. Например в Московска област майките, родили тризнаци, получават еднократна помощ от 150 000 рубли (около 2 ,205 евро).
Най-голямата еднократна парична помощ за семействата, осиновили дете с увреждания например, се отпуска в Сахалинска област. От 1 януари 2014 г. те получават сума от 617 000 рубли (9 073 евро) за осиновеното дете, коята сума върви успоредно с ежемесечните държавни помощи.
От януари на новата година в Русия стартира и програмата „Селски учител”. На учителите, които желаят да се преместят на работа на село или в град с население до 50 хиляди души, държавата ще им изплати по 1 милион рубли (14 705 евро), а за областта на Далечния Изток - 2 милиона рубли (29 4111 евро ), с които там може да се купи един тристаен апартамент. Подобни програми са приети и за привличане на медицински кадри.