Все още не е ясно как вирусът на заболяването "африканска чума по свинете" е проникнала на територията на свинекомплекса в шуменското село Никола Козлево, в който се спазват всички мерки за биосигурност, заяви проф. Паскал Желязков, изпълнителен директор на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) на извънредното заседание на Областната епизоонична комисия в Шумен, цитиран от „Фокус”. Възможно е преносител на вируса на АЧС да са гризачи. Носители на заразата са още дивите прасета, но вирусът може да е внесен от човек, от транспортно средство или птици.
Проф. Желязков призова собствениците на животновъдни ферми, служителите в тези обекти и ловците да спазват стриктно мерките за биосигурност, както и тези, които се набелязват от епизоотичните комисии във връзка с АЧС.
Проф. Георги Георгиев, директор на Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ), обяви, че проучването за причините за заразата ще продължи. „Вирусът е в дивите прасета. В сегашния случай се наблюдава низ от епизоотични контакти. Мерките за биосигурност са високи, но е имало пробив и ние ще трябва да установим къде е станал този пробив. Вирусът може да е внесен от гризачи, с храна“, обясни проф. Георгиев. Той посочи, че за обезззаразяването на комплекса ще са нужни поне 6 месеца.
Загубите за собственика на свинекомплекса „Тетрахиб“ АД ще са над 10 млн. лв., стана ясно на заседанието. Цветан Илиев, прокурист на дружеството, заяви, че 70-те работници, които са заети във фермата, ще останат на работа.