Европейската комисия утвърди окончателно споразумението с правителството на Молдова, според което от 2020 г. на страната се предоставят допълнителни безмитни квоти за внос в Европейския съюз на десертно грозде и сливи, съобщи електронното издание East-fruit. За десертното грозде увеличението е двойно – до 20 хил. тона от досегашните 10 хил., докато при сливите безмитният внос се увеличава наполовина – също от 10 хил. тона до 15 хил. Освен това Молдова вече ще може да изнася безмитно за ЕС и 1500 тона череши годишно.
Овощарският бранш в Молдова оценява действията на ЕК като безспорно положителни, тъй като се очаква да доведе до повишаване на рентабилността от износа на посочените плодове. Същевременно някои местни експерти твърдят, че двойното увеличение би било по-удачно за сливите, чието производство през последните 5 години стабилно надхвърля 100 хил. тона (133 хил. тона през 2018 г. и 109 хил. тона през 2019 г.), докато реколтата от десертно грозде варира в по-широки граници – от 60 до 90 хил. тона. При това по данни на министерството на селското стопанство на Молдова износът на сливи за ЕС през последните години значително надхвърля този на десертно грозде. През 2017 г. за общността са изнесени 19,5 хил. тона молдовски сливи, през 2018 г. – 12,3 хил. тона и 18,7 хил. тона през 2019 г., докато износът на десертно грозде и в най-добрите години не е надхвърлял 12 хил. тона.
Експертът от Федерацията на селскостопанските производители в Молдова FARM Андрей Збанкъ пък обръща внимание на факкта, че в рамките на безвитната квота за ЕС са изнасяни не само десертни сортове сливи, но и използваните за производство на алкохолни напитки. Според него това трябва да бъде използвано като аргумент в бъдещите преговори с ЕК за допълнително увеличаване на безмитните квоти за вноса на сливи от Молдова в ЕС.