За шест месеца от април до декември 2019 г. младите фермери в държавите от Европейския съюз можеха да кандидатстват за нисколихвени кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Проектът за финансирането беше обявен през април тази година и се изпълнява съвместно с Европейската комисия. Финансовият ресурс достигна близо 1 милиард евро, като средствата са насочени изцяло към селското стопанство и биоикономиката в цяла Европа. Финансирането ставаше чрез банки- посредници в Италия (350 милиона евро, подписани с четири банки), Франция (375 милиона евро, подписани с две банки) и в Гърция (200 милиона евро са одобрени за две банки).
За шестте месеца близо 95% от програмния заем от 1 милиард евро, е бил усвоен, съобщиха от Еврокомисията.
В ход е още една операция - чрез посреднически заем от 20 милиона евро от банки в Хърватия.
Тези заеми запълват важна пропаст във финансирането, особено за младите фермери, които разполагат с бюджет от 30 милиона евро и той все още е на разположение от общия пакет.
И тъй като българските фермери едва ли са успели сами да кандидатстват по тази схема, в бъдеще биха могли да се включат, защото ЕИБ планира да засили този вид финансиране за млади земеделски стопани, като евентуално ще го смеси със структурните фондове на ЕС - по съвместната инициатива „Млади земеделски производители“ с Министерството на земеделието и развитието на селските райони на Европейската комисия.
„Заемът на програмата за селско стопанство на ЕС е важен инструмент за финансиране за ЕИБ и за банките в подкрепа на селскостопанския сектор. Той се занимава с липсата на достъп до финансиране на земеделските стопани, особено от следващото поколение земеделски производители, и преминава към благоприятни условия за отпускане на заеми за тях. Предвид големия интерес към тази инициатива, обмисляме да започнем друг заем за селскостопанска програма, работещ в тясно сътрудничество с Европейската комисия “, посочи вицепрезидентът на ЕИБ Андрю Макдауъл, отговорен за селското стопанство и биоикономиката.
Комисарят по земеделието, Януш Войцеховски приветства успеха на програмата и добави, че той би имал сериозен принос за селското стопанство предвид Зеленото споразумение на ЕС.
Анкета сред 24 държави, включително и България показа, че младите фермери се нуждаят изключително от подобно финансиране. Анкетата беше попълнена от над 7 600 земеделски производители от 24 държави-членки на ЕС (ЕС-24).
Този доклад на флага на ЕС също е първият, който попълва информационната празнина относно финансовите нужди на фермерите, тъй като понастоящем няма подробни европейски бази данни за достъп до финансиране за земеделските производители.