След като на 28 ноември министърът на земеделието Десислава Танева обяви разкритата схема с измами при заявяването на площите в кампанията 2019 г., при които бяха изобличени 95-ма хитреци, заявили субсидии за шубраци и храсти, министерството все още не е доказало дали служители от общинските служби по места имат съучастие в далаверите. На въпрос на Синор.бг кога ще приключи инспекцията, от агроведомството отговориха, че „към момента се извършват допълнителни проверки по отношение на очертаваните площи, за да се докаже дали нарушителите са подпомагани от служители на областни и общински дирекции по Земеделие“.
От министерството допълниха ,че „доклад с извършените проверки ще бъде даден и на прокуратурата“, което означава, че все пак няма дим без огън. Всеки фермер ще ви каже, че не е лесно да очертаваш терени извън допустимия слой или за които нямаш правни основания, без чиновника насреща да не се усети и да го забележи още в момента на приемане на заявлението.
Интересното е и друго – че от 95-мата тарикати, решили да вземат пари за въздух, една трета – или 34-ма, очертават в системата за първи път. Тоест това определено са схемаджии, наместващи се в каналите за точене на средства благодарение на възможността това да се допуска от служители в земеделските служби. И вероятно свободно е ставало през годините на членство на България в ЕС, откогато върви подпомагането.
Колкото повече администрацията обновява електронната система за проверки на заявените за подпомагане площи, толкова повече нарушители би трябвало да лъсват, посочи пред неотдавна пред зърнопроизводителите и изпълнителният директор на фонд „Земеделие“ Васил Грудев. Извън тези нарушения чиновниците хванаха и опитите да се искат пари по обвързаната подкрепа за плодове и зеленчуци върху празни полета. Допълнително бяха направени и проверки на лъжливи биопроизводители, заявяващи субсидии по мярка 11 от ПРСР, без да произвеждат и грам биологична продукция.
Ще припомним, че заловените 95 нарушители са заявили субсидии за цели 160 хиляди декара земеделска земя. Единствената санкция ще бъде те да не получат исканото подпомагане.
На този етап сигурното е, че в тези схеми за точене на пари не фигурират нарушителите с биокултури. При проверка на всички заявени от бенефициентите площи без правно основание, които не са техни, и за които нямат документи и права за ползване, а те са над 7 600 бр. земеделски парцели, се установи, че нито един от тях не е заявен с култура рапица или кориандър, независимо от типа производство (конвенционално или биологично), поясниха от министерството на земеделието.
Синор.бг ще следи темата заради интереса от страна на целия земеделски бранш, пред който стои нелеката задача да оцелява при нова ОСП със силно намален бюджет в европейското и национално подпомагане.