Начало » Новини » Коментари

Ще има трети прием по подмярка 4,1 – с бюджет над 31,4 милиона евро

Мониторингов комитет на ПРСР
Синор.БГ / 14.11.2019 г.
Ще има трети прием по подмярка 4,1  –  с бюджет над 31,4 милиона евро

sinor

След двата приема на проекти по подмярка 4,1 за инвестиции във физически активи, която се оказа най-търсената мярка от програмата за развитие на селските райони през втория програмен период ПРСР 2014-2020, се разбра, че основният интерес на фермерите е само по три от приоритетите на програмата. Именно затова в шестото изменение на програмата се предлага прехвърляне на средства от самата мярка 4, където по някои целите е не е проявяван интерес, както и пренасочване на бюджети от неотворени мерки, за които е невъзможно да има приеми.

Изводите са направени в анализа на министерството на земеделието, представен пред мониторинговия комитет на ПРСР, който се проведе в края на миналата седмица.

Предложението е към инвестиционната подмярка 4,1 от резерва на ПРСР да бъдат прехвърлени 24 442 985 публични средства, които са останали неусвоени в рамките на самата мярка 4. Други 27 263 416 евро публични средства също ще бъдат пренасочени към 4,1, но те са от Резерва извън мярка 4 – по неотворени досега мерки на ПРСР, поясниха експерти.

Или, ако обобщим – европейските средства, които ще бъдат отворени за този извънреден прием са 31 374 830 евро. Останалите са от националния бюджет.

Анализът е направен към 1 юли 2019 г., като експертите са установили „сериозен дисбаланс при отнасянето на договарянето вътре в подмярката спрямо първоначалното разпределение на средствата по приоритети и фокус области. Ето и какво се посочва в мотивите за извършване на новото прехвърляне не средства.

Една от основните причини за текущото отнасяне на проектните предложения към конкретни фокус области е невъзможността за техническо дублиране на средства, въпреки очевидното допринасяне на една инвестиция към повече от една фокус област в цял размер, от гледна точка на постигане на стратегическите цели на ПРСР, се посочва в мотивите на агроминистерството. Пример за това най-кратко може да бъде даден с инвестиция в строителство, при сертифициран биологичен производител (относимо към фокусна оценка 2А или 2В, включително и към приоритет Р4), на което е извършено енергийно обследване (относимо към фокусна оценка 5B или 5С) – разделяйки проектното предложение по типове инвестиции, 90% от обема на инвестицията следва да бъде отнесена към ФО 2А/2В, а едва 10% (дори и по-малко в повечето случаи към Р4, 5B или 5С).

Реално такава инвестиция допринася в пълен размер за постигане целите и на приоритети Р2, и на Р4, и на Р5 (енергийното обследване обхваща цялата инвестиция, като разход само по себе си е минимално спрямо стойността на проекта), но поради недопускане на двойно отчитане на средства самите разходи се отнасят като цяло по типове инвестиции, което технически измества разпределението от гледна точка на бюджет към най-голям обем.

Тъй като средствата като обем реално са договорени, но с дисбаланс по отношение на отнесените суми спрямо първоначално разпределените инвестиции, предложението на МЗХГ е средства в размер на общо 118 млн. евро публични средства да бъдат прехвърлени от приоритети 4 и 5, към приоритет 2, ФО 2А и 2Б, с цел изравняване на баланса в договарянето. В резултат на прехвърлянето на средства, договарянето предвижда да бъде в рамките на подмярката, след редукция на 13 529 412 евро публични средства, вследствие прехвърляне на сумите от Приоритети 4 и 5 (75% интензитет на ЕЗФРСР) към Приоритет 2 (85% интензитет на ЕЗФРСР).

Част от индикативните недоговорени (неотнесени като договори) средства, от фокус област 5D, се предвижда да бъдат пренасочени в рамките на преразпределяне на Резерва за изпълнение на Приоритет 5, към ФО 2А и 2Б.

Отделно, за компенсиране на евентуално намаляване на размера на разполагаемите средства под нивото на реално договаряне като цяло по подмярката, се предвижда прехвърляне на допълнителни средства в размер на 4 млн. евро публични  вътре в  Подмярка 4.1 - към ФО 5А, за покриване на отнесени инвестиции за напояване, в рамките на подмярка 4.1.

С цел стартиране на нов целеви прием по подмярката с достатъчно средства, се предвижда прехвърлянето на средства от нестартирали мерки към М4.1, към ФО 2А, в размер на допълнителни 7 294 118 евро публични средства.

След извършване на всички реалокации на бюджета в подмярка 4.1 решението е да се отвори нов прием по тази мярка с поне 31,4 млн. евро публични средства. При последващо анулиране или анексиране на договори, сумата може да се увеличи, което ще бъде взето предвид при обявяването на окончателният размер на бюджета за стартиращия прием.

Ще има трети прием по подмярка 4,1  –  с бюджет над 31,4 милиона евро
21702
 

Последни материали
Виж
Фирмата не знае за незаконно точене на вода
Доклад на АДФИ: Хаос и злоупотреби в Напоителни системи – Черно море
Предстоящо
Институтът по аграрна икономика отбелязва 90 години с юбилейна конференция в София
Увеличението се дължи на разширените площи и по-високите добиви
Прогнозират ръст от 15 на сто на реколтата от картофи в Полша
Тарифа на БАБХ - продължение
Десетки такси и проверки надуват цените на биохраните
Закупени ка 67 000 тона с произход от Южна Америка или ЮАР
Фуражната царевица поевтиня на търга за внос в Южна Корея
БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките за биосигурност
Настъпи рисковия сезон за грип по птиците
Свързани материали
Виж
МЗХ отговаря на Синор.бг
Агроминистерството вместо ДФЗ поема одобрението на проектите на фермерските групи
ДФЗ
От 15 октомври ще се кандидатства с проекти за подновяване на лозята
МЗХ
Нов шанс за иновации в земеделието - прием на проекти по ЕПИ
Бизнес климатът за независимите предприемачи и микрофирмите в Германия се влошава
Стартира прием по интервенцията за къси вериги на доставка с бюджет от 9,5 млн. евро
Приемът на проекти е до 31 декември
ДФ Земеделие отпуска 72,5 млн. евро за ремонт на храмове в селата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини