Компаниите, произвеждащи семена и средства за растителна защита, могат да се споразумеят с фермерите заплащането за този тип продукти да зависи от получените добиви, като постиженията в областта на цифровите технологии правят създаването на подобен модел на взаимоотношения напълно реален, твърди Лиъм Кондън, член на Управителния съвет на Bayer и президент на подразделението Crop Science, цитиран от електронното издание Financial Express. Компанията вече разработва такъв модел, давайки своите препоръки и гарантирайки крайния резултат. Ако реколтата е по-слаба, фермерите получават отстъпка за стойността на закупените от тях семена, но ако надхвърли очакванията, Bayer получава своя дял от прираста. „Изпробваме този модел в САЩ – на практика поемаме част от риска”, обяснява Кондън.
Жечо Мурзов поема управлението на Байер Кроп Сайанс за България
Върху добивите влияят генетичните характеристики на посадъчния материал, както и редица фактори като съдържанието на почвата, органичните вещества, наличието на полезните микроби, влажността, температурата, хранителните вещества и мерките за растителна защита. Постиженията в областта на изчислителните и комуникационните технологии позволяват събирането и обработването на данни, подавани от датчици, които са монтирани върху селскостопанските машини. С подходящите програми компютрите могат да анализират тези данни и да разработят дори индивидуални селскостопански планове. Същевременно събраната информация помага заоценяването на производителността на различните сортове семена.
„На път сме към края на 2019 г. да получим данни от 90 млн. акра по целия свят, използвайки цифрови инструменти за селското стопанство”, коментира по този повод Сам Итингтън, старши научен сътрудник в Climate Corporation, която стана част от Bayer с придобиването на Monsanto през 2018 г. Въз основа на данните за времето и почвите, от 2009 г. Climate Corp разработва модел, прогнозиращ ефективността на отделните хибриди царевица. През миналата година той е тестван на 20 хил. акра, принадлежащи на американски производител на царевица. Хибридите, препоръчани от използвалите модела консултанти, са дали с 6 бушела (152,4 килограма – бел. ред.) по-голям добив от акър, отколкото избраните от фермера. През тази година в експеримента са се включили 17 фермери, отглеждащи царевица върху общо 100 хил. акра в 3 щата от американския Среден Запад, като препоръчаните по модела хибриди са осигурили по 9 бушела (228,6 килограма) по-високи добиви от акър.