Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
04.11.2019 г.

Застудяването е полезно за овощните дървета

Застудяването е полезно за овощните дървета

В края на лятото и началото на есента в някои овощни градини с основни за страната видове като ябълки, круши и др. започна късен цъфттеж, който е неблагоприятен за бъдещия добив и готовността на растенията да посрещнат зимните условия.

Защо е така? Нормално е през есента дърветата постепенно да навлязат в покой. При това те се освобождават от листната маса, забавят, преустановяват или свеждат до минимум основните физиологични процеси в техния организъм.

Горещините в края на август и сравнително топлото и безвалежно време през първите два есенни месеца неминуемо дават отражение върху жизнените процеси в културните растения. При липсата на валежи и неполивен режим на отглеждане беше наблюдавано свиване на листата, а по-късно ранен листопад. Така растенията намаляват загубата на вода, но отслабва фотосинтезата – основният хранителен процес, при който растенията образуват необходимите им хранителни вещества и съответно запаси за презимуване.

Видове подложки за овощните видове

В градините, където е направена поливка, е възможно събуждане на цветните пъпки, когато температурите се задържат по-продължително на високи за сезона стойности. Нещо повече, образува се завръз, но той не може да догони като едрина и качество образувалите се през пролетта завръзи. Освен това в дървесната корона се запазва листната маса. Това е често наблюдавано при ябълките. При ранен снеговалеж мокрият сняг остава върху листата, натежава, изкривява и чупи клоните. Опасност от изкривяване и поваляне има за младите дървета.

Ето защо застудяването е полезно. Температурите под нулата ускоряват листопада и навлизането на дърветата в покой. Някои метеоролози предвиждат сравнително топла зима. Овощарите трябва внимателно да следят прогнозата и да съгласуват агротехническите мероприятия с нея. Внасянето на бавнодействащите торове и обработката на почвата трябва да станат преди очакваните валежи от дъжд и сняг.

Резитбените операции могат да започнат поетапно с отстраняване на болни, загинали и счупени клони. При резитба за подмладяване, просветляване или преоформяне на короната също са възможни резитбени операции, като отстраняването на водачи и скелетни клони. Така стопаните ще печелят време и ще намаляват опасността от нежелани последици като изкривяване и чупене на дървета и клони.

Стъблата на дърветата и основата на скелетните клони трябва да бъдат почистени от старата напукана и отделяща се кора. След тази хигиенна мярка следва варосването. В по-големите насаждения през втората половина на ноември трябва да започне обследването за зимуващи вредители (насекоми и акари). От по-горните етажи на короната трябва да бъдат отстранени неокапалите и мумифицираните плодове, засъхналите листа, гъсенични гнезда, ако има такива, и др.

Доц. д-р Антоний Стоев

ИПАЗР „Никола Пушкаров”,

София

Застудяването е полезно за овощните дървета
11439
 

Последни материали
Виж
Предпочитанията на потребителите към сезонните плодове задържа цените високи
Ябълките от новата реколта в Украйна са тройно по-скъпи спрямо миналия сезон
И при останалите зърнени култури е отчетен спад в началото на сезона
Темпото на износ на мека пшеница от ЕС е доста под миналогодишното
За 400 000 тона слънчогледово масло митото ще падне до 20 на сто
Турция определя безмитна квота за внос на 1 милион тона слънчоглед от януари
След днешната среща в Брюксел
Проданов: ЕК ни предлага със 100 млрд. евро по-малък бюджет и силно орязани тавани на плащанията
Общините ще дезинфекцират пътищата
Шарката по овцете превзе нови ферми в Пловдивско
Контролът обхваща всичките над 62 хил. заявления
Започнаха кръстосани проверки на над 1 милион парцели
Свързани материали
Виж
Застраховката - ценно преимущество за земеделеца
Важно през лятото
Череши и кайсии не дадоха плод, но сега трябва да се поливат!
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Листната диагностика – повреди от насекомни и ненасекомни неприятели
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини