В открито писмо до парламента и правителството ръководството на Българската асоциация Биопродукти изразява недоволството си от поредното предложение за драстично увеличение на основата, върху която ще се изчисляват осигуровките на земеделските производители – физически лица, заложено в проектобюджета за 2020 г. В проекта на финансовото министерство е заложено, че ставките трябва да се вдигнат от 400 лв. на 610 лв. от януари 2020 г. Проектът беше одобрен на днешното заседание на Министерския съвет.
Браншовиците припомнят, че преди две години отново са протестирали срещу вдигането на тази база, тъй като тя е непосилна за плащане от дребните фермери.
От браншовата организация апелират за справедливост и социален баланс между дребните производители и предложените текстове в бюджета, в частта за осигуровките на земеделските производители – физически лица.
„Дами и господа, не вземайте последната риза от гърба на земеделеца, който ви храни“, се казва в отвореното писмо, адресирано и до медиите. Ето и мотиви, с които биопроизводителите настояват да се запази сегашното положение.
- В искането за провени липса на анализ как това увеличение ще се отрази финансово на засегнатите лица.
- Огромна част от засегнатите са самонаети, без нито един работник, или са семейна ферма. Тези фермери не могат да отделят средства, нито за разширение на стопанството си, нито за наемане на работници.
В България малките стопанства трябва да отговарят на същите изисквания като големите ферми, въпреки че в ЕС се допуска дерогация за малките производители.
- Малките стопанства трябва да получат куп разрешителни, предшествани от скъпоструващи проекти; трябва да похарчат пари дори за бани и тоалетни, въпреки че вероятно никой никога няма да ги ползва
- Малките земеделски стопани и без това трудно реализират продукцията си – ето и примери – изключително ниските изкупни цени на кравето мляко и пчелния мед. Жълти стотинки, които фермерите често дори не получават.
„Причини могат да бъдат изброявани дълго, но от това няма смисъл - всичко може да се каже само с няколко думи и те са, че тези хора – дребните земеделски производители, живеят в оскъдица, защото приходите им в огромната си част отиват за изпълнение на хилядите законови изисквания“, поясни Албена Симеонова, председател на адоциацията.
Българска асоциация Биопродукти е на мнение, че това не бива да се случва по административен път, затова за пореден път ви молим да преразгледате предложението за проекто- бюджет 2020 в тази му част, се посочва още в писмото.