Времето за засаждането вече чука на вратата, както се казва – веднага след листопада. Ето върху какво да помислите, преди да се захванете да подготвяте дупките за новите дръвчета. Първо е изборът на мястото. Всички овощни дръвчета обичат слънчевото място. Правилно ще постъпите, ако за овощните дръвчета и храсти заделите определен дял от двора. Така ще създадете овощен сектор, отделно от зеленчуковия и декоративния, и ще улесните грижите си за растенията.
Не може например да пръскате някое дръвче сред зеленчуците с препарат срещу насекоми, а близо до него да зреят домати. Редовете с високо, средно и ниско растящите дръвчета и храсти следва да придобият амфитеатрална последователност, така че слънцето всички да огрява. Преди да засаждате, трябва да извършите някои мелиоративни работи – почистване от диви храсти и дървета, от едри камъни, известно подравняване, ако се налага, а и при нужда и терасиране. Ако сте извършвали строителни работи, площта трябва да се очисти от различните отпадъци.
Не подценявайте старите ябълкови сортове!
Разбира се, пред вас стои и въпросът – на какво разстояние да се засаждат дръвчетата. Ако ябълките са присадени на слабо растящи подложки, както е в наши дни в повечето случаи, и ще им придаде ниски формировки, разстоянието между редовете трябва да е 3,5-4 м, а в редовете 1,5-2 м, но ако короната ще е свободно растяща, разстоянията са съответно 5-8 и 4-6 метра. При такива високи формировки крушите се засаждат на 5 м между редовете и на 3,5-4 м в реда. За сливите и кайсиите подходящите разстояния са 6-7 на 4,5-5,5 м, а за черешите – 6,5-7 на 5-6 метра. За да запазите добрите отношения със съседите, не засаждайте дръвчета на по-малко от 2 м от границите с тях. Най-добре е това разстояние да е половината от подходящото междуредово разстояние, например 3 м за кайсиите и сливите, а за черешите и повече.
Правилно е посадъчните дупки да бъдат изкопани 15-20 дни преди засаждането. Всяка дупка за овощните дръвчета трябва да 80-100 см широка и дълбока 50-60 сантиметра. На дъното и разхвърлете 5-6 кг прегорял оборски тор или компост, около 200 г суперфосфат и 50-60 г калиев сулфат. Всичките тези торове размесете с почвата, като я накопаете с върха на правата лопата. Така ще ви остане само да изчакате края на листопада, да изберете дръвчетата и да ги засадите.