Начало » Важно за фермера » Гори и екология
08.10.2019 г.

WWF изработи карта на старите общински гори

Важно за опазването на биоразнообразието
WWF изработи карта на старите общински гори

sinor

В рамките на двугодишна научна и теренна работа експерти от екологичната организация WWF България и партньори картираха старите гори, намиращи се в територии, собственост на 30 общини в страната. Известно е, че 13 % от горите в България (523 хил. ха) се управляват от общините, а едва 9 % от общинските гори са на възраст над 100 години.

Това са гори, съсредоточени предимно във вододайни зони и стръмни терени. Освен че са дом на удивително биоразнообразие, те опазват водите, предотвратяват ерозията и наводненията, пречистват въздух, а и обогатяват почвите, поради което имат огромно значение за хората и за поддържането на нашата среда на живот в условията на климатични промени. За да продължат да предоставят тези жизненоважни екосистемни услуги обаче, е необходимо да се предприемат спешни мерки за тяхното опазване, смятат еколозите.

„България е разположена в зона, която е изключително чувствителна на промените в климата. Очакванията са, че в близко бъдеще е възможно да отчетем по-високи средни температури и в същото време по-ниско ниво на валежи. Това означава, че не можем да си позволим безкрайно изсичане на горските площи, които са ключов защитен фактор от екстремните проявления на климата“, предупреждава проф. Цветан Златанов, ръководител на екипа, осъществил проучванията.

Почти всички проучени и картирани от WWF общински гори попадат в рамките на защитени зони от мрежата Натура 2000 и обхващат горски природни местообитания и местообитания на видове от Директива 92/43/ЕИО за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна и местообитания на видове от Директива 2009/147/ЕО за опазване на дивите птици, и са особено важни за опазването на биологичното разнообразие.

Старите гори са едни от последните кътчета дива природа, които са слабо повлияни от човека. Те все още съхраняват примери за биологично разнообразие, характерно за девствените гори, съществували някога в цяла България. Eдинствено там дърветата достигат пределната за вида си възраст, често между 300 и 400 години и придобиват величествени размери от над 40 – 50 м височина и 1 – 2 м дебелина, като загиват, без да бъдат отсечени.

Днес старите гори в България са съсредоточени предимно в места, където достъпът все още е ограничен поради липсата на пътища или стръмен релеф. Повече данни за тях WWF публикува на своята публична GIS платформа.

Припомняме, че заради приноса на тези гори за опазване на биологичното разнообразие през ноември 2016 г. със Заповед на министъра на земеделието бяха определени за опазване 109 000 ха стари гори – държавна собственост и попадащи в защитени зони от „Натура 2000“. По този начин държавните горски власти изпълниха изискването за обособяване и защита на 10 % от всеки тип горско местообитание в „Натура 2000“ като стари гори.

WWF изработи карта на старите общински гори
8665
 

Последни материали
Виж
Пак за 120 000 тона и срокове на доставка през август и септември
Йордания отмени търга за фуражен ечемик и насрочи нов за 23 април
Правят се последните домашни приготовления за Великден
На Велика събота духът на Иисус Христос разкъсва оковите на ада
В птицекомбината в Мизия цените не са променяни от 2 години
Производител не очаква яйцата за Великден да поскъпват
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Свързани материали
Виж
Актуализирани през декември 2024 г.
Екоминистерството картографира замърсените с отпадъци земи
ДФЗ публикува видео указания за работа с новата географска карта в СЕУ
Важно за фермерите!
ДФЗ е качил актуалната ортофотокарта, готвят се за Кампания 2024
Инициативен комитет
На 18 септември трактори ще блокират 36 ключови кръстовища в страната
Министерство на иновациите и растежа
С Водородната пътна карта ще се подкрепят инвестиции в зелен водород
Срещи
Традиционните храни ще бъдат описани в дигитална карта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини