В рамките на европейската програма „Еразъм+“ селекционери от Добруджанския земеделски институт в Генерал Тошево посетиха Училището за земеделска техника към департамента за Агролесовъдство при Университета в Севиля. В групата се участвали доц. д-р Галина Михова, доц. д-р Ваня Иванова и агрономите Йорданка Бакларова и Стиляна Великова, съобщиха от Селскостопанска академия.
Целта на програмата е да се усвоят нови методики за оценка на биоразнообразието от зърнено-житни и бобови култури по най-важните стопански признаци. А също търсене на възможности и начини за неговото опазване и устойчиво управление, както и създаване на система за диференциране и отбор на генотипове подходящи за интензивно, конвенционално и биологично производство. В проекта са включени и варианти за създаване на генотипове с устойчивост към икономически важни болести.
На работен семинар екипът от Добруджанския земеделски институт се е запознал със структурата на Департамента и насоките на научно-изследователската дейност. Дискутирани са и резултати от реализирани проекти RF20-00001-C05-05 „Създаване на колекция от зимна обикновен пшеница (Triticum aestivum L.)“; RF20-00027-C06-05 „Събиране, характеризиране, опазване и използване на растителни генетични ресурси, застрашени от изчезване в райони на Андалусия с високо богатство на биологично разнообразие“ и OG-003/06 „Избор на сортов състав и технология на производство при зърнени култури в условията на биологично земеделие в Андалусия“.
От своя страна гостите от България са представили информация за географските особености и селското стопанство на страната, дейността на Селскостопанска академия и в частност на Добруджанския земеделски институт.
Със съдействието на професорите Фернандо Мартинес и Мануел Авилес са посетени изградените лаборатории по фитопатология, ентомология, почвознание, растителна биохимия, хербариумът и фитотронът. Българските учени са участвали и в оценката на сортове ягоди, малини и боровинки по устойчивост към вертицилийно увяхване и фитофторно гниене, както и при анализирането на микроелементи в почвата и изпълнение на протокол за ДНК анализ на проби от бобови култури.
В края на посещението е проведената дискусия за попълване на колекциите с образци зърнено-житни и бобови култури, устойчиви на видове биотичен и абиотичен стрес, характеризиращи се с алелни комбинации, нетипични за селекционните програми на Добруджанския земеделски институт.