В края на септември представители на сдружението с нестопанска цел „Заедно за личностно развитие“ проведоха заключителната си среща с останалите 9 партньори от 5 държави (Белгия, България, Италия, Македония и Испания) в македонския град Тетово, за да обсъдят финалните задачи по проекта FASST (Formazione per Agricoltura Sociale e Sviluppo Territoriale), съфинансиран от програма Еразъм + на Европейската комисия.
Темата за социалното партньорство е от изключително значение, тъй като по този проект беше създаден интернет сайт, даващ подробна информация за това как можете да създадете ферма и какви са процедурите за това, съобщи Рангел Матански, участник в проекта.
Целта на FASST е да се повиши ефективността на социалното земеделие на системно и практическо равнище чрез разработване на конкретно и подходящо обучение за сектора (както доставчици на услуги, така и социални ферми), провеждане на обучението с цел утвърждаване на неговата значимост и точност, разработване на система за устойчивост, включително и провеждане на обучението чрез интернет платформата извън съфинансирането от ЕО.
По време на проекта е създадена интернет платформа с отворени образователни ресурси и безплатен достъп за всички, така че операторите на социалното земеделие и заинтересованите страни да имат достъп до разработените курсове за обучение.
Модулите са разработени въз основа на задълбочени изследвания на равнище ЕС и в участващите страни (Белгия, България, Италия, Македония, Испания), които подчертават много неизследван и неизползван потенциал за социално включване, създаване на работни места и развитие на селските райони, подкопано от липсата на съгласувана регулаторна рамка и дефиниция на равнище ЕС и на национално равнище, които имат много малко държави-членки на ЕС.
По време на изпълнение на проекта партньорите тестваха обучителните курсове сред повече от 300 представители на целевите групи, получавайки обратна връзка за по-нататъшна им настройка. 12 учебни модула бяха създадени, които са достъпни на http://www.fasstproject.eu/training.php на 5 езика (български, английски, италиански, македонски, испански)
По време на срещата партньорите прегледаха всички резултати, получени през последните 2 години и финализираха насоките за бъдещи обучения.