Държавата рязко засилва контрола върху овощните градини от държавния поземлен фонд, които дългосрочно се отдават под наем. Това е записано в измененията на правилника за прилагане на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, чийто проект е качен за обсъждане на страницата на министерството на земеделието. Браншовите организации могат да дават предложения по законовите корекции до 28 октомври, припомниха от ведомството.
Поради големия обем на имотите от държавния поземлен фонд, които се дават под наем или аренда, администрацията трудно извършва съответните проверки на терен, се посочва в мотивите към закона. Това е причина за скандални нарушения, при които отдадени под аренда земи за трайни насаждения не фигурират като градини, въпреки че държавата дава субсидии за това, се посочва в мотивите.
За да пресече тази практика с новия правилник към закона държавата въвежда допълнително изискване, при което проверките в бъдеще задължително да се извършват и на терен. При липса на съответните овощни градини или умишлено намаление на засадените площи, посочени в договора с държавата, тези договори ще бъдат прекратявани, се посочва в промените. По този начин ще се завиши контролът от страна на министерството по отношение на тези дългосрочни договори, които са и правно основание за получаване на субсидии за площ, поясняват от агроведомството.