Начало » Новини » Света

Войчеховски е за земеделие, обвързано с енергийните и климатични стратегии на ЕС

Окончателният избор ще стане на 17 октомври
Синор.БГ / 02.10.2019 г.
Войчеховски е за земеделие, обвързано с енергийните и климатични стратегии на ЕС

Снимка: Европарламент

Европейският съюз (ЕС) се нуждае от „дългосрочна визия за европейското селско стопанство“, вдъхновена от настоящите климатични и енергийни стратегии на ЕС. Като първа стъпка за създаването на тази стратегия бъдещият еврокомисар на земеделие и развитие на селските райони Януш Войчеховски набелязва създаването на „специален доклад“, който да покаже „истинската картина“ на текущата ситуация на място. Това съобщи кандидатът за еврокомисар Войчеховски при вчерашното му изслушване от Комитета за развитие на селското стопанство и развитие на селските райони, предаде сайтът аг-прес.

В речта си бъдещият еврокомисар призова за допълнителна подкрепа за земеделските стопани в ЕС, за по-добра защита на околната среда и за подобряване на стандартите за хуманно отношение към животните.

При изслушването депутатите поставиха няколко въпроса, свързани с продължаващата реформа на селскостопанската политика на ЕС в посока как точно да се гарантира, че тя ще остане наистина обща политика и за земеделските производители, и за потребителите. В тази връзка Войцеховски заяви, че е „отворен за дискусии“ за подобряване на законодателните предложения за реформата на селскостопанската политика на ЕС, която вече е на масата.

Членовете на Европейския парламент поставиха под въпрос начините за гарантиране на по-добра защита на земеделските стопани и потребителите в рамките на преговорите за свободна търговия, като наблегнаха на текущите дискусии между ЕС и държавите от Южна Америка Меркосур. Те попитаха Войчеховски дали и какви защитни мерки трябва да се прилагат в търговията с чуждите държави, така че европейските фермери да не бъдат ощетявани.

Според депутатите е важно в бъдещата ОСП да се укрепят позициите на земеделските производители във веригата на доставки на храни, като се осигури по-справедливо разпределение на директните плащания в и между държавите-членки. Според тях важна задача е и прокарването на мерки за справяне с антимикробната устойчивост.

След вчерашното изслушване в комитета координаторите на политическите групи ще излязат със становище за кандидатурата на Войчеховски до 24 часа, или в края на днешния ден.

Въз основа на препоръките на комисиите председателският съвет ще вземе окончателно решение на 17 октомври. Това ще стане, ако парламентът получи достатъчно информация, за да обяви процеса на изслушване за приключен, посочват експерти. При одобрение пленарното заседание ще гласува дали да избере Комисията като цяло на 23 октомври в Страсбург.

Ще припомним, че Януш Войчеховски (Полша) е дългогодишен член на Европейския парламент, участващ в комисията по земеделие. Преди издигането на неговата кандидатура е бил член на Европейската сметна палата.

Войчеховски е за земеделие, обвързано с енергийните и климатични стратегии на ЕС
11025
 

Последни материали
Виж
Вносителят обещава преработка и износ за трети страни, а БАБХ – да го контролира
В аржентинския слънчоглед откриха в пъти над допустимото малатион и делтаметрин
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Открита е сериозна корупционна практика
Премиерът: Получихме сигнал от министър Христанов, свързан с националната сигурност
Искане към служебния екип на МЗХ
НОКА: Крайният срок за инвестиционните проекти да се удължи поне с 15 дни
Останалите 300 000 тона вече се намират в митнически складове в страната
Турция ще внесе само 50 000 тона от закупената на търг фуражна царевица
Очакват се кадрови промени
МЗХ се отваря към разследващи журналисти и граждани с въпроси
Свързани материали
Виж
Еврокомисарят е за първи път в България
Основните срещи на Януш Войчеховски са с фермерите
В условия на криза
Второ писмо на еврокомисаря Войчеховски до агроминистрите в ЕС
Покана да посети България на Празника на розата през 2020 г.
Среща на министър Танева с новия европейски комисар по земеделие Януш Войчеховски
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини