Начало » Пазари » Зърно

CAPA: Като ръст в цените на пшеницата стопанската 2018-2019 г. ни връща девет години назад

Анализ
Синор.БГ / 03.09.2019 г.
CAPA: Като ръст в цените на пшеницата стопанската 2018-2019 г. ни връща девет години назад

sinor

По данни на Европейската комисия цените на пшеницата в България през изминалата стопанска 2018-2019 (от първи юли 2018 г. до първи юли 2019 г. ) за първи път се доближават до високите нива от 2012 година насам, което според експерти се дължи на постиганото от фермерите все по-високо качество на зърното. При фуражната пшеница средно през тази пазарна година офертите от място са били по 320 лв./т (или с 19% повече на годишна база), а при хлебната пшеница – 340 лв./т (+21% на годишна база). При ечемика тон зърно се е купувал по 320 лв./т (+27% на годишна база), се посочва в месечния анализ на Центъра за икономически анализи в селското стопанство CAPA.

Според икономическите прогнози тази есен търговията с пролетни култури също ще започне с по-високи цени. При царевицата например цената през септември от място за Централна България ще бъде около 280 лв/т (при 271 лв/т за 2018 г.), а при слънчогледа в Североизточна България - 555 лв/т, при 545 лв/т за 2018 г.

Промени има и по отношение на реколтата и очакваните добиви от пролетни култури. При слънчогледа например площите са намалели до около 730-740 хил.ха, или това са най-ниските граници от 2011 година досега.

Оценката на САРА за реколтата от маслодайното семе през стопанската 2019/20 е тя да бъде около 1,7 млн.т.

При царевицата се очаква ръст, но не като през 2018 г. По текущи оценки на САРА реколтираните площи с царевица през тази година ще нараснат до 460 хил.ха., което е най-високо равнище от 2015 г. насам. Реколтата се изчислява да варира между 3,1-3,3 млн.т.

CAPA: Като ръст в цените на пшеницата стопанската 2018-2019 г. ни връща девет години назад
13085
 

Последни материали
Виж
Анализ на ИПИ
Една трета от еврофинансирането за 35 години е отишло в агросектора
Приходите от ренти са с 5,5% по-малко
Адванс Терафонд договорира продажбата на почти 3000 декара земя
Copa-Cogeca
Трите искания на фермерите в ЕС, които ще се огласят на протестите в Брюксел
Практика
Ето как ще имаме по-високи добиви от картофи върху малки площи
Предстои да се преобразуват
Опитните станции към ССА закъсаха финансово с 3 милиона лева
ДФЗ
Подкрепа от 101 млн. лв. са преведени за фермери в необлагодетелстваните райони
Свързани материали
Виж
Анализ
Прогнозите на САРА: Пшеничената реколта ще достигне 6,3 млн.т заради валежите
Анализ
САРА: До 2025 г. площите с пшеница и царевица ще нараснат до 12,6 млн. дка
Месечен анализ
САРА: До 3,4 млн. т ще достигне реколтата от царевица, основно заради късните сортове
Център за икономически изследвания в селското стопанство
САРА: Тон царевица ще се изкупува от място по 660 лв. за тон, слънчогледът – по 1 300 лв.
Прогнози
CAPA: С 500 хиляди декара по-малко царевица ще се засее тази година
Икономистите очакват от януари пшеницата отново да поскъпва
CAPA: Само за година брутната стойност от зърнени и маслодайни култури е скочила с над 55%
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини