Сред срива в производството на пипер през 2018 г., когато реколтата падна до критичните нива от 30 хиляди тона, незапомнени досега в българското земеделие, тази есен пазарът видимо излиза от кризата. Огромният проблем през миналата година беше, че от получените 30 хиляди тона чушки, червената капия беше едва 10 процента, а това е крайно недостатъчно не само за прясната консумация, но и за преработвателната индустрия, посочи Георги Василев, изпълнителен директор на Асоциация „Български пипер“.
Тази пролет площите бяха значително увеличени. Стимул за стопаните се оказа и помощта по обвързаната подкрепа, която беше отделена от останалите зеленчуци, което също даде лек тласък на това производство.
Мерките отчасти дадоха резултат и реколтата от пипер тази есен се очаква да достигне 50 хиляди тона, посочи Василев. Другият плюс е, че червената капия тази година съставлява около 80 на сто от производството, така че вместо 3 хил. т, каквито бяха отгледани през миналата година, тази есен потребителите ще разчитат на около 45 хил. т червена капия.
Дори тези количества обаче няма да покрият нуждата на консервните заводи от суровина, защото те разполагат с мощности за преработка на десет пъти повече червен пипер, посочи експертът.
На този етап кампанията все още е в началото си, затова експертите не се наемат да прогнозират как ще се движат цените тази есен. Първите сортове червена капия на този етап задоволяват основно търсенето на чушки за прясна консумация, като цените варират между 1,50 и 2,50 лв.