След 1 септември ще започне изплащането на еднократната помощ за хората, заклали здравите си прасета принудително, като за стопанство ще се отпуска по 300 лв., съобщиха от Българската агенция по безопасност на храните. Парите са като обезщетение за дезинфекцията, която задължително се прави в малките дворове.
Право на обезщетение имат стопанствата в 20-километровите санитарни зони около индустриалните ферми и тези, определени от Областните епизоотични комисии като дворове с висок епизоотичен риск. За по-голямо улеснение на собствениците, представители на Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ) ще посетят населените места за изплащане на подпомагането, за което кметът предварително ще обяви деня и часа.
Средства ще се превеждат и по банков път.
Допустими за подпомагане са собственици, които отглеждат до пет прасета за угояване, разположени в санитарни зони и отглеждани във ферми тип ,,лично стопанство", които не продават месо за пазара, а е само за лична употреба. Те трябва да бъдат включени в списък, изготвен от кмета на населеното място и заверен в срок до 26 август 2019 г. Документът се представя в Областната епизоотична комисия, заверен от областния управител и от официалния ветеринарен лекар, с подпис и печат.
Заявленията за обезщетение са по образец и се подават в кметствата. Там всеки собственик декларира, че е усвоил доброволно месото. За да се възползва от помощта, той трябва да е извършил почистване и дезинфекция и да е представил касова бележка за ползвания препарат. Собственикът трябва да заяви, че няма да отглежда прасета в стопанството си за период най-малко от 12 месеца след последната дезинфекция.
Кметовете на населените места ще изготвят констативен протокол по образец за удостоверяване на доброволно усвояване на месото и почистване и дезинфекция на стопанството. Кметовете имат ангажимент да публикуват на публично място списъците със стопаните, които следва да получат помощ.