Въпреки стриктните мерки срещу появата на африканска чума по свинете днес в четвърта индустриална ферма в Северна България е открито огнище на смъртоносната зараза. От агенцията по храните доказаха, че болестта е поразила животни от ферма в ситовското село Попина, където се отглеждат 17 хиляди прасета. Този случай е първи на чума в голям свинекомплекс в Силистренска област, обясниха от агенцията по храните.
Проблемът е, че докато в частните дворове малцина стопани въведоха мерки срещу заразата, то в големите стопанства още от миналата година се прилага стриктна дезинфекция не само за влизащите камиони, но и за работещите, което би трябвало да бъде своеобразна бариера срещу вируса. Затова и бумът с огнищата в големите ферми вече започва да навежда на мисълта, че може би става въпрос за умишлена икономическа атака срещу един от малкото добре развити подотрасли на българския агросектор, каквото е свиневъдството. До този момент този бизнес осигуряваше 40 на сто от прясната консумация на свинско месо в страната, като в тази бройка не влизат прасетата от така наречените „задни дворове“, които също се умъртвяват принудително, дори и да са здрави.
Вървят и слухове, че заразата е пренесена с вносни фуражи и хранителни добавки от държави, които имат интерес свиневъдството в Източна Европа да се затрие. Тези подозрения се подклаждат от факта, че на този етап чумата добива масови размери само в източните части на Европа.
Дали някой отговорен фактор ще даде обяснения, за да обори тези твърдения, не е ясно – но обществеността е в очакване. По време на последния парламентарен контрол земеделският министър Десислава Танева остро отхвърли възможността да има пренасяне на зараза с фуражите, но нейното изказване беше свързано с други необмислени слухове, които можеха да навредят на българската търговия със зърно.
На този етап Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) отчита броя на огнищата, потвърдени от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София. Ветеринарите извършват и нелеката задача да евтаназират болните животни, които вече надхвърлиха 100 хиляди броя. Миналата година в Румъния унищожените прасета бяха 300 хиляди.
Днес от БАБХ потвърдиха и едно ново огнище на африканска чума при домашни свине в област Русе, град Бяла в лични стопанства, където се отглеждат 9 нерегистрирани свине. Населеното място попада в 10 км надзорната зона, създадена около потвърденото на 16 юли 2019 г. огнище в регистрирана фамилна ферма тип А в село Пет кладенци, община Бяла. Взетите проби са потвърдени като положителни за вируса на африканска чума по свинете (АЧС) от днес, 30 юли 2019 г.
Установен е и нов случай на африканска чума при 6 диви свине в община Свищов, област Велико Търново.
В Попина и Бяла са създадени зони на рестрикция (3 км предпазна и 10 км надзорна зони). Предстои принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждането на домашни свине в 3 км предпазна зона при спазване на изискванията на Наредба № 22 за намаляване до минимум страданията на животните по време на клане или умъртвяване.
Аналогично на вече предприетите мерки при предходните констатирани огнища, в създадените зони на ограничение в засегнатите области се провежда засилен клиничен и лабораторен надзор. Предприетите мерки са въведени чрез заповеди на изпълнителния директор на БАБХ, публикувани на сайта на Агенцията тук.
От агенцията за пореден път повтарят, че неспазването на правилата за биосигурност при ловуване, както и ниската биосигурност при отглеждане на свине в домашни условия, били ключови за пренасяне на заразата от дивите към домашните свине.
От друга страна изхвърлянето на всякакви отпадъци, карантии и оставяне на трупове води до замърсяване на околната среда и местообитанията на дивата свиня, разпространение и предаване на вируса от домашни към диви свине.
БАБХ отново предупреждава, че се забранява влизането и излизането на хора и автомобили без разрешение от БАБХ, в района на обектите, по време на изпълнение на мерките, разпоредени със заповед (от 9.7.2019г.) на изпълнителния директор на Агенцията, с изключение на служители на МВР, медицински лица, в това число и Спешна медицинска помощ, представители на централната и местната власт, и областната администрация и лица имащи адресна регистрация в съответното населено място.
БАБХ напомня, че е от съществено значение стопаните да спазват правилата за превенция на заболяването. Всички случаи на болни и умрели свине трябва да бъдат докладвани незабавно. Отпадъци от свинско месо и продукти, както и опаковки от тях, не трябва да се изхвърлят на нерегламентирани места и в природата. Части от трупове, включително трупове на отстреляни диви свине не трябва да бъдат оставяни в природата, а да се загробват и местата да се дезинфекцират.
АЧС е заболяване с потенциал на бързо разпространение, вирусът е изключително устойчив в околната среда, като фактор за разпространението му, освен заразени свине, са и замърсени свинско месо и продукти, транспортни средства, оборудване и др.