Компанията „Балкан Агрикалчарал“ ще инвестира 14 милиона евро в модерна складова и производствена база в землището на село Калековец, което е в рамките на Тракия икономическа зона. Това съобщиха кметът на Община Марица Димитър Иванов и инж. Пламен Панчев, изпълнителен директор на зоната.
Инвестицията ще бъде осъществена на два етапа - изграждането на логистичен център и специализиран склад за пресни плодове и зеленчуци с обща площ 55 000 кв.м и застроена площ от хиляда кв. м. Прогнозната стойност на тази част е 4 милиона евро.
Отделно ще се изгради и преработвателно предприятие за производство на плодови и зеленчукови концентрати, като там е заделен бюджет от 10 милиона евро. Предприятието ще бъде върху 45 000 кв. м, от които 7 000 кв. м разгъната застроена площ.
Заводът ще е с високотехнологично италианско оборудване и в него ще се преработват зеленчуците до пюрета – като доматено пюре, например, а плодовете до мус – като ябълков мус, конкретизира кметът Димитър Иванов.
„Балкан Агрикалчаръл“ вече има една фабрика до Пазарджик. Изборът на мястото на втората фабрика в село Калековец е направен след проучване на условията, предлагани от Тракия икономическа зона и община „Марица“. Но и заради факта, че в Пловдивска област са регистрирани най-много производители на плодове и зеленчуци в страната. Срокът за строителство е 2020 г., като целта е следващата реколта да се преработва в новата фабрика, каза инж. Пламен Панчев. Инвеститорът Муханнед Ал-Нуаими, който е в България от 15 години, е споделил, че е готов дори да удвои производствената си база, стига да постигне стабилни взаимоотношения с производителите на плодове и зеленчуци от Пловдивска област.
Димитър Иванов съобщи още, че през 2018 година администрацията на Община „Марица“ е издала общо 230 разрешителни за строеж предимно на нови и разширяване на вече съществуващи индустриални предприятия. Появата на инвеститор в областта на преработката на плодове и зеленчуци ще реши един от най-значимите проблеми на фермерите от региона – изкупуването на произведената продукция, подчерта кметът на общината.
За да привлече и задържи инвеститорите, „Клъстер Тракия икономическа зона“ предлага да обучава и квалифицира кадрите им в учебен център.
Сдружението е бенефициент по проект „Таргетирано Развитие и Актуализация на Клъстерни Информационни Активи“ /ТРАКИА/. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма “Иновации и конкурентоспособност” 2014-2020, Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“, по процедура „Развитие на клъстери в България“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и от националния бюджет на Република България.
Ощата стойност на проекта е 1 754 167,51 лв., от които 1 057 221,95 лв. европейско и 186 568,61 лв. национално съфинансиране, конкретизира днес по време на заключителна пресконференция ръководителят на проекта Емил Димитров. В момента се финализират дейностите по реализацията на проект ТРАКИЯ.
Ще се закупи обзавеждане и оборудване за 10 зали за теоретично обучение и за 1 тренировъчен център за учебна практика, в това число 211 компютъра, модерен софтуер и електронна платформа за управление на електронни масиви на „Клъстер Тракия икономическа зона“ и дистанционно обучение.
Този учебен център е допълнителна инфраструктура към инвеститорите, която предлага зоната, посочи Георги Стоев, управляващ съдружник в „Индъстри уоч“. Според него резервът от човешки капитал в Пловдивска област е в рамките на около 200 000 човека. И в тях влизат само хората, които са в нискотехнологичните сектори и тези, които са в областта на „услугите“, тъй като много професионални кадри изобщо не се включват в пазара на труда.
С професионална квалификация в учебния център на „Клъстер Тракия икономическа зона“ те лесно могат да започнат работа в среднотехнологично предприятие в областта на автомобилната, машиностроителната или преработвателната индустрии, сектори с по-висока добавена стойност и по-добро заплащане, посочи Стоев.