Проект в Пловдивска област "Тракия икономическа област" с площ 10 700 000 кв.м, в който ще бъдат инвестирани 800 милиона евро , ще осигури над 30 хиляди работни места. Това съобщиха организаторите на парка днес на конференцията «Регионални стратегии за индустриално и аграрно преструктуриране» в Международен панаир Пловдив.
Инж. Пламен Панчев, председател на Съвета на директорите на «Сиенит холдинг», поясни, че новата икономическа област интегрира опита и развитието на 6 индустриални зони в района на Пловдив: Марица, Раковски, Куклен и стартиралите наскоро „Индустриална зона и високотехнологичен парк „Тракия“ в землището на Калековец , „Агро център Калояново“ и Парк “Образование и високи технологии” в Пловдив.
В тях за последните 18 години са вложени над 1 милиард евро, привлечени са над 60 крупни инвеститори. Вече над 12 000 човека работят в предприятията и логистичните бази. Създадени и управлявани са проекти на територия от над 5 000 000 кв.м., 845 000 кв.м са изградените индустриални и логистични площи.
Началото на «Тракия икономическа зона» вече е поставено чрез обща система за координация и управление, подобряване на инфраструктурната свързаност и улесняване на административното обслужване, а също така и разширяване на производство на стоки за износ, преработване на местна селскостопанска продукция, индустриализация, развитие на агро сектора, квалификация и преквалификация на кадрите, повишаване на заетостта на населението. Сключеният договор през месец май за за създаване на обща железопътна връзка и за сътрудничество между кметовете на 8 общини(Асеновград, Куклен, Марица, Пловдив, Първомай, Родопи, Стамболийски, Раковски) е по идея на сдружение «Инвестиционна инициатива». Той е с цел улесняване на достъпа до работните места в индустриалните зони на областта и подобряване мобилността на работната сила.
Новата икономическа зона привлича местни и чужди инвеститори като „Сокотаб”, „Шнайдер Електрик”, „Либхер“, „Шел“, „Белла - Фреш лоджистик”, „Макском“, „William Hughes“, „ABB“, „Kaufland“, „Ixetic“, „Техно Акташ“ и много други. В завода «Уилям Хюз», например, работят предимно роми, което показва, че новият проект е насочен към интеграцията на малцинствата, припомни инж. Панчев.