Начало » Важно за фермера » Гори и екология
18.05.2019 г.

Запасите на преобладаващата част от едрия и дребния дивеч в дивечовите популации се увеличават

Запасите на преобладаващата част от едрия и дребния дивеч в дивечовите популации се увеличават

Снимка на писателя Йото Пацов

Ловният съвет към Изпълнителната агенция по горите прие резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси и плана за ползване на дивеча за 2019 г. на проведеното днес  първо заседание за тази година. Таксацията беше извършена едновременно във всички ловностопански райони в срок в присъствието и под контрола на служители на държавните горски и ловни стопанства и регионалните дирекции по горите (РДГ).

Анализът на резултатите от таксацията показва, че запасите на преобладаващата част от едрия и дребния дивеч в дивечовите популации се увеличават.  Общата численост на благородния елен възлиза на над 31 000 бр.  В сравнение с миналата година увеличението е с над 5%. При елена лопатар се наблюдава увеличение с 3 % на общата му численост, която възлиза на над 9 700 екземпляра. Запасът от сърна в страната е над 121 000 бр. За тази година увеличението е 4 на сто. Броят на муфлоните е над 4 400 бр., което е с 3% повече в сравнение с 2018 г. Нарастването на запаса е основно в държавните дивечовъдни участъци и държавни ловни стопанства, в които се полагат редовно грижи за  дивеча, ограничаване в голяма степен на бракониерството и отстрела на хищници. Дивата свиня наброява близо 89 000 бр. При този вид дивеч се констатира понижаване на запаса, който е в рамките на допустимия за страната, което е с 1,3% спрямо 2018 г. Това намаление се дължи на завишения отстрел през предходния ловен сезон с цел недопускане на Африканска чума по свинете (АЧС) в страната.

Популацията от дребен дивеч, с изключение на заека, показва бавен, но стабилен растеж, особено в районите, стопанисвани от ловните дружинки. Този факт се дължи на ежегодното разселване на фермерно произведени птици. Най-голямо увеличение се наблюдава при фазана – с 4.8  на сто. При яребицата ръст има 0.2%. Запасите от фазан и яребица са съответно: 180 545 бр. и 324 867 бр. При заека  увеличението е с  665 бр., или  0.2%, спрямо 2018 г. Причините за намалението на неговата численост, са  както щетите, свързани с постоянно нарастващата численост на хищниците, загубите от различни болести, така и  постепенното изчезване на естествените местообитания. Към тях трябва да добавим и бракониерството, което при заека е застъпено в най-висока степен.

При хищниците се наблюдава тенденция на увеличаване на запасите. Тази година се отчита увеличение от 6% при вълка, 0.9% при чакала и 1.6%  при лисицата.

Като цяло здравословният статус  на дивеча в България е добър.  През 2019 г. усилията са насочени в борбата с бракониерството във всичките му форми. Продължава и работата по достигане на допустимите запаси. Селекцията в популациите също е сред основните задачи за тази година, тъй като тя се явява основна предпоставка за добиване на качествени трофеи.

Участниците в съвета дискутираха и резултатите от наложите превантивни мерки и бъдещите действия за ограничаване на разпространението на Африканската чума по дивите свине у нас. Констатациите са, че от началото годината до момента има само 11 регистрирани случая, като последният е бил в началото на м. април.

Запасите на преобладаващата част от едрия и дребния дивеч в дивечовите популации се увеличават
14626
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
България остава лидер по трофейни качества на дивеча
Близо 8,5 млн. лева са приходите от ловен туризъм у нас през 2023 г.
От ИАГ призовават ловците да бъдат отговорни и им пожелават добра слука
Открива се груповият лов на дива свиня и ловът на местен дребен дивеч
С 10% се е увеличил броят на дивите кози
Резултати от пролетната таксация на дивечовите запаси за 2023
ЮЗДП
Обсъждат се превантивни мерки срещу бракониерството в Добринище
Числеността на хищниците е висока
Пролетната таксация на всички видове дивеч показа увеличение на запасите
Нарушителите имали разрешително за водоплаващ дивеч в съседно землище
Горски предотвратиха бракониерски лов на дива свиня във Врачанско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини