В края на миналата седмица влезе в сила увеличението на митата върху вноса на китайски стоки на стойност 200 милиарда долара. Стоките, които преди това са напуснали китайските пристанища и летища, ще се облагат с мита от 10%. Всички останали - с 25%. Още преди въвеждане на тази ограничаваща китайския износ тарифа американският президент предупреди китайците да не отвръщат на удара, за да не стане по-лошо.
Китай веднага отговори, че „дълбоко съжалява" за този ход, но ще трябва да предприеме „необходимите мерки за противодействие" и отговорът последва веднага. В понеделник Китай обяви нови мита върху американските стоки, с което попари надеждите на американските фермери за динамично засилване на износа на зърнени храни и продоволствие.
Тарифната политика на Тръмп предизвика драматичен ценови срив - преди всичко в соевия комплекс, тъй като Китай е най-големият вносител на соя в света – около 90 млн. т годишен внос (близо 60% от глобалния износ) и то предимно от Щатите. Междувременно преговорният процес продължава и става все по-драматичен и дори театрален. Във вторник Тръмп нарече търговската война с Китай „дребна кавга" и изтъкна, че преговорите между двете най-големи икономики в света продължават.
За да не загуби подкрепата на влиятелното фермерско лоби, тези дни администрацията на президента оповести, че ще предостави на американските фермери допълнителни 15 млрд. долара помощ, за да компенсира част от загубите, понесени от тях в резултат на продължаващата търговска война с Пекин.
Самият Доналд Тръмп чрез Twitter категорично се обяви в защита на интересите на американските производители: „Нашите велики патриоти фермери ще спечелят най-много от това, което става сега. Китай ще ни окаже честта, ако продължи да купува нашата страхотна аграрна продукция, но ако това не стане, тогава парите ще дойдат от високите тарифи, които ще плащат Китай и други на САЩ, за да могат да правят бизнес с нас. Земеделските производители са били „забравени” в продължение на дълги години. Сега настъпи техният час!”