Много домакини не успяват да боядисат яйцата на Велики четвъртък, затова го правят на Велика събота, затова ви даваме ценни съвети как да ги сварим с най-малко поражения. При варенето всяка дреболия има значение, особено по отношение на това дали черупката ще се отделя лесно при беленето им, твърдят от американското списание Cook’s Illustrated. Например най-добре е да се варят яйца, престояли между 2 дни и седмица – при по-пресните белтъкът е свързан с мембраната на черупката, а именно тя е факторът за това колко лесно ще се обелят.
Преди варенето най-добре е яйцата да престоят на стайна температура между час и час и половина, за да не се пукнат от рязката промяна на температурата. Докато кипне водата, добавете сол и малко оцет, за да не се разтече белтъкът, ако все пак някое яйце се пукне.
Ако сложите яйцата в студена вода и те се нагряват заедно с нея, след това черупката ще се отделя трудно. Опитите на експерти на списанието показват, че яйце, сварено по този начин, ще е меко и вкусно, но ще се поизмъчите се черупката. От яйцата, сварени във вече кипнала вода, черупката се отделя лесно и равномерно.
В зависимост от това колко твърди обичате яйцата, варенето продължава между 10 и 13 минути. След това прехвърлете бързо яйцата в съд със студена вода и ги оставете да постоят в нея 10-15 минути – охладеният белтък ще се втвърди повече и черупката ще се сваля лесно.
Сварените яйца е добре да се държат в хладилника в съд с плътно прилепнал капак, тъй като черупката пропуска въздух и по този начин в яйцето пронукват миризмите на оставените наблизо продукти. Дори и при добро съхранение обаче яйцата трябва да се изядат до седмица.