Според народните традиции яйцата за Великден се боядисват в четвъртък, а в събота се отнасят в църквата за освещаване. Оцветяват се в червено, жълто, синьо, зелено и кафяво. Червеното символизира пролятата за хората кръв на Христос, както и любовта и радостта от живота. Жълтото се приема за олицетворение на небесната светлина и на богатата реколта. В зелено се оцветяват яйцата, за да се почете животът и възраждането на природата. Боядисаното в синьо яйце символизира чистотата и здравето, а в кафяво – земята и нейната жизнена сила.
Сред народните средства с най-широко приложение за боядисване на яйцата за Великден са обелките от кромида – с тях могат да се постигнат оранжев, червен и дори кафяв цвят, като всичко зависи от количеството и продължителността на варене. За да остане цветът сравнително светъл, яйцата се пускат само за малко в кипящата заедно с обелките вода. Кафявият цвят пък се получава при по-продължително варене. За яркочервен цвят на яйцата обелките от кромида се варят около половин час и съдът се сваля от огъня, а когато водата поизстине, в нея се пускат яйцата и се варят около 10 минути.
Тъмночервен цвят на яйцата се получава, когато ги кипнем в отвара от кора или клонки от вишна. Отварата се приготвя така: кората или клонките се варят и се оставят да киснат няколко часа, най-добре – за цялата нощ. След това отварата се прецежда и в нея се варят яйцата. Ако отварата се направи слаба, яйцата ще се получат розови.
Цвеклото пък е универсален оцветител за яйца в червения спектър, стига те да са достатъчно светли. За розов цвят твърдо сварените яйца се поставят в канче пресен сок от цвекло. Ако пък се оставят за цялата нощ, ще придобият тъмен оттенък, почти бордо. Недостатъкът тогава е, че белтъкът също може да се оцвети. Вторият вариант е кората на 2-3 глави цвекло да се обели, да се стрият на едро ренде и да се залеят с около литър вода. Сипва се чаена лъжичка оцет и сместа се кипва за 5-10 минути, след което се изстудява до стайна температура. В отварата се слагат твърдо сварените яйца и колкото по-дълго престоят, толкова по-добре ще се оцветят. Третият вариант е яйцата да се сварят заедно с почистеното цвекло – те ще се боядисат, а цвеклото може да се използва за салата. И накрая 3 средни по големина глави цвекло се варят в литър вода в продължение на 30 минути, като се добавя супена лъжица оцет. Водата се прецежда и яйцата се държат в нея най-малко половин час.
Яйцата се боядисват в жълто с отвара от кора на ябълка, от морков, от семена на кимион или от лайка, като върху по-тъмните яйца и цветът се получава по-интензивен. Лайката дава нежен жълт оттенък след сваряване, а може и яйцата да се варягт заедно с пакетчета лайка, купени от аптеката. За боядисване в жълто можем да приготвим и отвара от куркума, като 3 лъжички прах се сипват в литър вода и с настъргани моркови се варят около 30 минути, след което сместа се прецежда и вътре се пускат яйцата.
Хубав зелен цвят върху яйцата се получава с отвара от сушен спанак, магданоз, коприва, бръшлян, млади брезови листа или пелин. Съотношението е приблизително еднакво при всички зелени съставки – около 3 супени лъжици на литър вода.
Сини и лилави яйца се получават от отвара от плодчетата на бъза и от листата на червеното зеле – отварата ще бъде червена, но яйцата ще станат сини. От червеното зеле може да се приготви и друга отвара – необходими са 2 малки глави от зеленчука, половин литър вода и 6 супени лъжици 9-процентов оцет. Зелето се нарязва на дребно, залива се с горещата вода и се добавя оцетът. В получената смес се пускат сварените яйца и се оставят за 2 часа, а за по-силен цвят престояват цялата нощ.
Ето и някои хитринки за безпроблемно боядисване на яйца:
1. За да не се пукат при варенето, извадете яйцата от хладилника и ги оставете за около час на топло.
2. При варенето може да добавим супена лъжица сол и черупката ще стане по-здрава.
3. Преди боядисването яйцата се измиват с разтвор на хлебна сода и се изтриват със спирт или сапунен разтвор, които отстраняват излишните мазнини от черупката.