Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
24.04.2019 г.

Как да си отгледате годжи бери от семена

Как да си отгледате годжи бери от семена

Основната характеристика на това растение, е минималната грижа от която се нуждае. Освен това е доказано, че годжи бери е най-продуктивно, когато е под стрес. Така че, отгледайте го до младо растение и след това просто се радвайте на богата реколта. Годжи бери е многогодишен храст с ядливи плодове, произхождащ от Хималаите и познат като "храната на дълголетниците". Плодовете му са вкусни и богати на антиоксиданти и могат да се консумират директно или да се добавят в ястия и напитки. Расте добре в климатичните условия на България. Защитете младите растения от зимата в закрити помещение през първата година от живота им, а след това ги засадете на постоянното им място в двора.

Отглеждане от семена – стъпка по стъпка

Най-подходящото време за размножаване на годжи бери от семена е в периода януари-април.Ще ви трябват: средноголяма саксия с дренажни дупки на дъното и подложка, торфена смес за разсади и семена от Годжи Бери.

Сеем алабаш!

Засейте семената на 1-2 см дълбочина в саксия, на дъното на която предварително сте сложили 1-2 шепи дребни камъчета за по-добър дренаж. Допълнете саксията с торф за разсади - фина смес от торф, кокосови стърготини и перлит, която не съдържа вредители и причинители на болести (Можете да си я поръчате на познатите ви телефони). Това ще ви гарантира здравословна среда на растеж. След като разпръснете равномерно семената, допълнете с 1-2 см почва и притиснете леко с ръка така, че да създадете добър контакт между почвата и семената. Полейте с вода на тънка струя и сложете на светло място и стайна температура, докато семената покълнат.

Грижи за младото растение

Когато разсадът достигне 7-8 см го пресадете в по-голяма саксия и го поставете на слънчево и топло място. Поливайте го умерено: почвата трябва да е влажна, но без да заблатявате. Подхранвайте го 1-2 пъти месечно с тор за цъфтящи храсти. 

Осигурете защитено място през първата зима на годжи бери или, ако вече сте засадили растението на двора, го покрийте с градински текстил. Това ще осигури оранжерийни условия на младото растение и ще го защити от студовете през първата му зима.

През следващата година, пресадете годжи бери на постоянното му място в градината. Растението е непретенциозно към почвата и може да се отглежда и в по-бедни и каменисти почви. В условията на българските зими, порасналото годжи бери издържа до -20 градуса и не изисква особени грижи.

Събиране на реколтата

Отгледано от семена, годжи бери ще ви дари с плодове след 2-3 години в периода от юли до октомври. Те са изобилни с овална форма и ярко червен цвят. Само добре узрелите плодове са вкусни, затова имайте търпение и изчакайте дребните плодчета да станат ярко червени. При силно стискане или нараняване от падане, плодовете почерняват и не са годни за консумиране.

Най-често, плодовете на годжи бери се ядат след термична обработка или в суров и сушен вид. Годжи бери може да се добавя към мюсли, овесени ядки, кейкове и други десерти. Запарка от Годжи Бери понижава кръвната захар и действа общо пречистващо.

Как да си отгледате годжи бери от семена
14258
 

Последни материали
Виж
Саудитска Арабия закупи 621 хил. тона мелничарска пшеница
Прегледите на БАБХ са удължени до 31 май
След 31 май МЗХ ще прецени нуждата от подпомагане на пчеларите
По повод бюджета на ЕС след 2027 г.
На 20 май „Копа и Коджека“ организира протест в Брюксел
Подхранване на пипера след засаждането му на постоянно място
Министерството на земеделието вече стъпи в Еврозоната
Изхвърлят пласмасовите съдове за съхранение на вино с нормативни промени
Намалява обработваемата площ за почти всички други зърнени култури
Германия увеличи значително площите със зимна пшеница и овес за реколта 2025
Свързани материали
Виж
На фермерския пазар в София акцентът ще бъде върху годжи бери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини