Евентуалното понижение на таваните на директните плащания от следващия програмен период по никакъв начин няма да се отрази негативно върху пазара на земя, тъй като тя остава ценен актив и носи много по-висока доходност за хората.
Кога ще започне прилагането на новата ОСП
Това коментира председателят на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя Стайко Стайков на семинар за тенденциите в развитието на пазара през следващите години.
В момента от банкови депозити човек не може да получи такава доходност. Заради рентите при земята доходността може да достигне 500% на определени места, добави Велина Пейчева, зам.-председател на Асоциацията.
По данни на Асоциацията през 2018 г. цените на земите са продължили да растат. Отчита се ръст от 5% средно за страната спрямо 2017 г.
Прогнозите за 2019 г. повтарят тенденцията от 2018 г. Пазарът ще следва ръста на инфлацията и ще върви нагоре, посочи още Стайко Стайков.
Държавите от ЕС ще изготвят стратегически планове за развитие на агросектора
По данни на Асоциацията за 2018 г. най-високи са били цените на земята в Добричко, като са се движели между 2 000 и 2 700 лева за дка. Сделки там обаче рядко се случват. Най-ниски са цените в Кърджалийско – 400-600 лева за дка, Хасковско – 600-850 лева за дка, и Пернишко – 500-800 лева за дка.
Поскъпване има и на земята във Видинско и Северна България, като основните причини са в това, че там падат повече валежи и доходността от селскостопанската продукция е висока. За разлика от Южна България, където основно се гледа слънчоглед, на север се гледа и царевица, така че земята там носи по-висока стойност за арендатори и собственици на земя.
Това се потвърждава и размера на рентните плащания. Най-високи са позициите отново в Добричко – между 80 и 120 лева за дка. Ниски са рентите в Софийско – между 25 и 40 лева, и Кърджалийско – отново 25-40 лева.
За съжаление, в България няма големи инвеститори, напротив, чуждите инвеститори през последната година все по-често се отказват и продават закупените имоти, посочи Стайков. Основният проблем е несигурността по отношение на законодателството, което за последните пет години така и не беше променено.
Според експертите последният вариант на проектозакон за земята, чието приемане беше отложено за пореден път от парламента, показва, че в закона има колизия в правната норма и основни текстове противоречат дори на Конституцията. Това посочи, Велислава Монева, член на Асоциацията.