Начало » Новини » Страната
22.03.2019 г.

Държавата и Европейският инвестиционен фонд стартират ново финансиране от 110 млн. евро за малкия бизнес

Новият проекта InvestBG Equity
Държавата и Европейският инвестиционен фонд стартират ново финансиране от 110 млн. евро за малкия бизнес

Министерството на икономиката и Европейският инвестиционен фонд (ЕИФ) са приключили преговорите по нова програма за инвестиции в малки и средни предприятия МСП, свързана с привличане на допълнителен рисков капитал от частни дялови фондове, инвестиращи в България. Програмата е финансирана с рециклиран ресурс от изпълнението на инициативата JEREMIE и със средства от ЕИФ, съобщиха от икономическото министерство

Новата инвестиционна програма InvestBG Equity цели да привлече значителен частен и институционален капитал за инвестиции в разширяването и интернационализацията на компании, базирани в България.

Икономическото министерство чрез Холдинговия фонд по JEREMIE и ЕИФ ще мобилизират съвместен ресурс в размер на до 110 милиона евро за финансиране на инвестиционната програма. InvestBG Equity е първата по рода си програма, съчетаваща рециклирани средства от инициативата JEREMIE и средства, управлявани от ЕИФ, за инвестиции в подкрепа на български компании.

Инструментът InvestBG Equity е разработен, за да подкрепи една от стратегическите цели, стоящи пред Министерство на икономика, а именно насърчаване на инвестиционните сектори, които създават висока добавена стойност и подобряват цялостната конкурентоспособност на българската икономика чрез създаване и развитие на бързорастящи и иновативни малки и средни предприятия посредством подобряване на достъпа им до дялово финансиране.

Ресурсите на програмата се очаква да бъдат разпределени в две направления:

Подкрепа на фондове за рисково и дялово финансиране, инвестиращи в България – до 100 млн. евро. От тях 60 млн. евро са националните средства, а 35 млн. евро е по новата програма.

Съинвестиции, съвместно с фондовете за рисково и дялово финансиране, инвестиращи в български компании – до 10 млн. евро (допълнителни 10 млн. евро гарантирани частни съинвестиции)

Програмата ще подкрепи между 3 и 5 фонд мениджъра с опит в управлението на фондове за рисков капитал и частни дялови фондове в България и региона на Централна и Източна Европа, които ще имат за основна цел да мобилизират допълнителен капитал за инвестиции в български компании.

Въз основа на натрупания опит от прилагането на Инициативата JEREMIE преди 10 години, Европейският иновационен фонд оценява много положително настъпилата трансформация на българската екосистема на рисков и дялов капитал.

JEREMIE (Съвместни европейски ресурси за микро-до средни предприятия) е съвместна инициатива, стартирана от Европейската комисия (Глава дирекция Регионална политика) и групата на Европейската инвестиционна банка с цел подобряване на достъпа до финансиране на малките и средните предприятия (МСП) в Европейския съюз в рамките на Структурните фондове за периода 2007-2013. JEREMIE предоставя възможност на страните членки на ЕС, както и на регионите в ЕС да вложат средства от структурните фондове съвместно с национални средства в холдингови фондове, които от своя страна да финансират МСП посредством гъвкави и иновативни подходи.

Инициативата JEREMIE в България досега е финансирала близо 10 000 български МСП с кредити и капиталови инвестиции в размер на близо 900 милиона евро. Рециклираният ресурс от тези операции понастоящем се инвестира повторно в нови гаранционни и капиталови инструменти.

Държавата и Европейският инвестиционен фонд стартират ново финансиране от 110 млн. евро за малкия бизнес
9309
 

Последни материали
Виж
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Удължават срока за намалените вноски във Фонд „Инвестиции в горите“
Кампания за директните плащания 2025
Над 15 000 са фермерите, минали обучени по електронната система на ДФЗ
Копа-Коджека: Предложението за единен фонд на ЕС предизвиква безпокойство относно бъдещето на ОСП
Да се създаде земеделска застрахователна компания
Земеделските служби ли ще оценяват щети за Гаранционния фонд? Абсурд!
Изслушване в парламента
Фермерите ще влагат 1,5 на сто от субсидиите си в бъдещия взаимоспомагателен фонд за кризи
Фондът на фондовете
От 22 януари до 5 февруари ще има консултации за бизнеса за води, отпадъци и дигитализация
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини