Начало » Важно за фермера » Гори и екология
28.02.2019 г.

Доброволци възстановяват ценни крайречни гори по Дунав и Марица

WWF
Доброволци възстановяват ценни крайречни гори по Дунав и Марица

sinor

Близо петгодишните усилия на международната природозащитна организация WWF по възстановяването на крайречните гори се увенчаха с успех и след съвместна дейност с Изпълнителната агенция по горите и Регионални дирекции по горите в Русе и Пловдив вече са възстановени 481 декара горски площи в две защитени зони от Натура 2000 – „Река Марица“ и „Мартен-Ряхово“, съобщиха от WWF. Използвани са различни дървесни видове от местен произход, поради което възстановените гори се доближават максимално до естествените.

Крайречните гори заемат само половин процент от площта на горските територии в България. Същевременно те са толкова богати на биоразнообразие, че приличат на екваториалните джунгли. Освен дом на стотици видове растения и животни, те са изключително важни за предпазването от наводнения и свлачища, като в същото време естествено пречистват водата в реката. В резултат на природни нарушения и най-вече на човешки въздействия много от крайречните местообитания са в лошо състояние, а други са частично или напълно унищожени.

Началото е поставено в края на 2014 г. WWF в партньорство с ИАГ, РДГ-Русе и РДГ-Пловдив са започнали да възстановят крайречните гори около Дунав и Марица. Kрай Марица ( местностите Мерич Орман и Гущерова одая) са засадени около 55 000 дръвчета от местни видове като черна топола, полски бряст, летен дъб, бяла и черна елша и полски ясен. В защитена зона „Мартен-Ряхово“ край Русе бяха възстановени 98 декара гори от бяла върба и черна топола.

„Резултатите при възстановяването на крайречните гори са много мотивиращи. В течение на проекта аз виждах как се променя отношението на заинтересованите страни – от скептицизъм и трудно възприемане на идеята за възстановяване на естествените гори до гордост от свършеното и ангажимент за поддържането им в бъдеще. Когато има партньорство между неправителствените организации и държавата, има и добри резултати“, коментира Нели Дончева, ръководител на практика „Гори“ на WWF.

За възстановяването на горите WWF приложи също иновативния Саарландски метод. Той позволява набелязване „дървета на бъдещето“ от характерен местен вид и отстраняване с природосъобразни методи на агресивни „конкурентни дървета“ от чужди видове, които пречат на развитието им.

В рамките на тези пет години WWF организира изложба, възстанови туристическа инфраструктура, въвлече местните общности, разработи доклади и информира широк кръг хора за значението на крайречните гори. В работата на природозащитниците активно се включиха и ученици, които доброволно помагаха със засаждането и отглеждането на дърветата.

За съжаление, значителната част от крайречните местообитания в България вече не съществуват, а част от наличните са подложени на отрицателно въздействие, което поставя под въпрос тяхното бъдещо оцеляване.  Затова WWF ще продължи да работи за тяхното възстановяване и опазване. Резултатите от последните години показаха как реално партньорство между гражданските организации и отговорните институции може да доведе до видими ползи за природата и хората.

Доброволци възстановяват ценни крайречни гори по Дунав и Марица
9604
 

Последни материали
Виж
МЗХ:
Запазват се договореностите в браншовия колективен трудов договор за работещите в горските стопанства за 2025-2026 г.
Работна среща с представители на сектор „Биологично земеделие“ и заместник-министърът Лозана Василева
Фермерите задържат продажбите за още по-високи цени за слабата реколта
Преработката на слънчоглед в Украйна се сви през декември
През 2024 година
Приходите от износа на селскостопански продукти от Турция счупиха рекорда
Криминална хроника
Разследват кражба на телета в Долни Цибър
Инфлуенца по птиците
САЩ и Канада отмениха ембаргото за внос на птици и продукти от Франция
Свързани материали
Виж
Бракониерството и незаконният трафик са основните причини
WWF: Есетровите риби в Долен Дунав изчезват
WWF с анализ на потенциала за ВЕИ в нарушени и урбанизирани терени
България планира да добива 20 гигавата енергия от възобновяеми източници до 2050 г.
Еколози искат спиране на субсидиите за пашуващи животни
Защита на есетрите
WWF излиза с нови инициативи преди Часа на Земята на 22 март
WWF
Поредна кампания на WWF срещу нелегалната сеч в горите
Семинар на Panda labs
Семинар за нови решения за пестене на водата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини