Вицепремиерът Томислав Дончев, който пряко отговаря за земеделието в кабинета Борисов, изрази скептицизъм по отношение на създаването на специална стратегия за справяне с кризите, свързани с опасните болести по животните в страната (епизоотичната обстановка), за които настояват от левицата. По време на днешния парламентарен контрол депутатите от БСП Светла Бъчварова и Кристиян Вигенин попитаха Дончев дали правителството ще създаде подобна стратегия, припомняйки кризата при справянето с чумата по овцете и козите в Странджанско през миналата година.
Според депутатите държавата не е осигурила достатъчна подкрепа на ветеринарните власти от агенцията по храните (БАБХ), което предизвикало и драстичните проблеми за стопаните в пограничните райони. Томислав Дончев категорично отрече липсата на подкрепа от страна на държавата по отношение на справянето с кризите, но се възпротиви срещу намерението тепърва да има стратегия за справяне с подобни кризи.
„Когато една държава има 160 стратегии за различни отрасли на икономиката, това означава, че тя няма стратегически фокус върху това какво точно прави и как го осъществява“, посочи още Дончев. И заяви категоричното си намерение „силно да намали броя на стратегиите“ в икономиката.
По отношение на контрола върху болестите законодателството в това отношение е достатъчно добро и е съобразено с европейските и световни нормативи, посочи вицепремиерът.
По отношение на справянето с кризите през миналата година, Дончев подчерта, че при справянето с африканската чума по свинете контролните органи са доказали, че мерките за превенция са много по-адекватни, затова и държавата ще се съсредоточи върху тях.
Дончев обаче не отговори на Вигенин на въпроса за ситуацията със стадото на Ана Петрова от Болярово, чиито животни не се разболяха, въпреки констатациите на ветеринарните власти за разпространената чума в региона. Председателката на парламента Цвета Караянчева не даде думата на министъра за отговор.