Министерството на земеделието готви бързи промени в Закона за ветеринарно-медицинската дейност, които да развържат ръцете на ветеринарите за разрешаване на случаи като този в Болярово, където собствениците на овцефермата повече от месец не допускат експертите до огнището на чума, за да унищожат животните. Това съобщи в интервю за националното радио заместник-министърът на земеделието Янко Иванов.
Проблемът е, че заради съществуващото огнище в Болярово Европейската комисия може да продължи забраната за продажба на месо и мляко от 7-те общини в региона, което ще се отрази негативно върху целия бранш.
И в момента хората негодуват срещу неизпълнението на законови задължения от страна само на един фермер, което рефлектира негативно върху всички овцевъди.
По досегашните правила при отказ на стопаните да изпълнят разпорежданията за пресичане на заразата в случаи като чумата по дребните преживни животни, която е изключително опасна за стадата, Българската агенция за безопасност на храните може да налага единствено актове. Семейството в Болярово не допуска експертите под претекст, че животните видимо не са болни, но това не е така, защото те могат да носят вируса, въпреки че клинично това не се показва, посичи зам. министър Иванов. Той направи аналогия с подобни болести и при хората като например хепатит или СПИН, които външно не се проявяват, но са смъртоносни.
Извън законовите промени в региона се действа и по съдебен път, така че нарушителите да понесат своята отговорност за неспазване на изискванията, посочи зам. министър Иванов.
В останалите села като Шарково, Крайнево, Странджа и др., където болните и контактни животни бяха умъртвени, фермерите очакват ветеринарните експерти да им разрешат да купят нови животни, за да подновят бизнеса. „В момента, в който приключи пълното обеззаразяване, БАБХ ще издаде необходимите разрешения“, поясни Янко Иванов.
Следващата седмица 8-те хиляди проби, взети в 20-километровата зона около досегашните огнища, ще бъдат готови и ако всички те са отрицателни, това ще докаже, че БАБХ си е свършила добре работата и че заразата е овладяна, посочи изпълнителният директор по безопасност на храните Дамян Илиев пред журналисти. Тогава ще бъде вдигната и забраната за пасищно отглеждане на животните, което товари фермерите с допълнителни разходи по изхранване на стадата.
Ако обаче има положителни проби, тогава ще се наложи унищожаване на стадата и в тези региони.