От следващата година китайският бизнес ще инвестира нови средства за отглеждане на хибриден ориз и хибридно просо в България. До този момент демонстрационните полета, върху които пробно е започнало засаждането на хибриден ориз, са 100 декара, целта през 2019 г. площите да достигнат 4 хиляди дка. Това съобщи изпълнителният директор на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и Централна и Източна Европа Васил Гелев, който отчете дейността на структурата за последните три години.
Сътрудничеството между китайския бизнес и родните земеделци се изгражда на основата на така нареченото „контрактно фермерство" чрез държавната китайска компания, която плаща цената на внесения посадъчен материал. Родните фермери ще отглеждат различните култури, като продукцията изцяло се изнася навън, посочи Гелев.
Големият плюс е, че държавната китайска инвестиционна компания плаща данъци в България, като в бъдеще възнамерява да развие контрактното фермерство и за отглеждането на хибридно просо, на обикновен чесън, испански сорт, одобрен от Европейската комисия, който ще се отглежда в България и изнася не само в Китай и в други държави. Има интерес и за производство на сладки картофи с китайски посадъчен материал.
За първи път от следващата година благодарение на сътрудничеството на центъра от страната ще бъдат изнесени между 10 и 20 хиляди тона розова вода за Китай, което също е в рамките на сътрудничеството между 17-те държави.
До този момент по линия на това сътрудничество Китай е инвестирал 30 милиона долара в България. Очакванията са за значително разширяване на търговския стокообмен, посочи още директорът на центъра.