Изключително важният SWOT-анализ за резултатите от досегашното европейско подпомагане, без който не би могло да се подготви националният стратегически план и стратегията за интервенция в българското земеделие след 2020 година основно ще бъде изработен от институтите към Селскостопанска академия и от администрацията в министерството на земеделието. Това обясни министърът на земеделието Румен Порожанов в отговор на депутатски въпрос по време на днешния парламентарен контрол.
„Малка част от този анализ ще бъде възложен и на външни изпълнители, като целта е се свери анализа с погледа на страничния наблюдател, каквито биха били икономисти извън сферата на земеделието“, посочи още министърът.
Експертите вече са пред приключване на заданието за SWOT анализа. Идеята е чрез него да се изведат основните приоритети по 9-те основни цели, заложени в проекторегламента за националните стратегически планове и стратегията за интервенция, която ще начертае целевите направления за бъдещото подпомагане. По самия анализ ще се работи от началото на 2019 г.
Въз основа на статистиката от икономическите ползи от прилагането на директните плащания и политиките на селската програма икономистите от Института за аграрна икономика и отрасловите институти към Селскостопанска академия би трябвало да изработят основните тези в SWOT анализа. Трябва да се види как ще се променят политиките по отношение на подпомагането чрез директните плащания и как ще се компенсира липсата на бюджет за политиките по втория стълб.
Целта е страната ни да има готовност до края на този Европейски парламент с документите за бъдещото прилагане на ОСП в страната, посочи Порожанов. И изрази желание законодателството за бъдещата ОСП да бъде подготвено преди изтичането на мандата на този Европарламент.