Начало » Пазари » Зърно
08.12.2018 г.

Египет забавя плащанията за почти милион тона закупена пшеница

Търговците с руско зърно изобщо не се стряскат, въпреки че са основните поитърпевши
Египет забавя плащанията за почти милион тона закупена пшеница

Държавната Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) на Египет не е открила акредитив за 16 партиди с пшеница, закупени на наскоро проведени търгове, като по този начин забавя фактическото плащане, съобщи „Ройтерс”. От агенцията уточняват, че проблемът засяга 16 партиди пшеница, или общо 945 хил. тона, чиито доставки трябва да бъдат осъществени в периодите 11-20 ноември, 1-10 декември и 11-20 декември тази година.

Основните потърпевши са търгуващите с руско зърно, тъй като те трябва да доставят 825 хил. тона от цялото количество, докато сделките с румънска и американска пшеница са за по 60 хил. тона.

Търговци от бранша споделят, че конкретната причина за забавянето на плащанията не е била оповестена. Те припомнят, че GASC вече обяви отсрочвяне на откриването на акредитиви до януари 2019 г.

Ситуацията обаче изобщо не се отрази на апетита на търговците, които масово участваха в поредния търг на GASC, съобщи електронното издание УкрАгроКонсалт. Бяха закупени 60 хил. тона украинска и 290 хил. тона руска пшеница, които трябва да бъдат доставени между 21 и 31 януари догодина. Средната цена C&F се повиши леко до 253,11 долара за тон от 252,97 долара за тон на предишния търг на 22 ноември, когато бяха закупени 120 хил. тона американска и по 60 хил. тона румънска и руска пшеница.

Ето и победителите в настоящия търг. Най-ниската и най-високата от удовлетворените оферти C&F бяха предложени от Daewoo съответно за 60 хил. и 55 хил. тона руска пшеница, като първата е както с най-ниска FOB цена от 236,30 долара на тон, така и с най-ниски разходи за транспортиране по море от 15,90 долара за тон, докато при втората относително високите транспортни разходи от 16,60 долара на тон оскъпяват сериозно зърнената култура. Следват еднаквите оферти C&F на Aston и Glencore от 253,25 долара за тон за съответно 60 хил. и 55 хил. тона отново руска пшеница, макар и постигнати по точно противоположен начин – с втора най-висока цена FOB от 237,35 долара на тон при Aston, съчетана с изравнени най-ниски транспортни разходи от 15,90 долара за тон, и изравнена най-ниска цена FOB от 236,30 долара на тон от Glencore при най-високи транспортин разходи от 16,90 долара за тон. И последните 2 компании подадоха еднакви оферти C&F от 253,30 долара на тон, също постигнати по диаметрално противоположен начин – GTSC ще достави 60 хил. тона руска пшеница при най-висока цена FOB от 237,40 долара на тон и изравнени най-ниски транспортни разходи от 15,90 долара за тон, докато Louis Dreyfus ще осигури 60 хил. тона украинска пшеница с втора най-ниска цена FOB от 236,60 долара на тон и втори най-високи разходи за транспортиране по море от 16,70 долара за тон.

Египет забавя плащанията за почти милион тона закупена пшеница
16597
 

Последни материали
Виж
За Кампания 2024
ДФЗ изплати 20,5 млн. лв. по интервенцията за младите стопани
32 проекта по подмярка 4.2 от ПРСР 2014-2020 г. преминават на следващ етап на оценка
По интервенция от Стратегическия план
11,7 млн евро ще бъдат насочени към залесяване и възстановяване на горите
Заседание на парламентарната комисия
Финансовото състояние на горските предприятия и пазарът на дървесина във фокуса на депутатите
Видео
Радан Кънев не разбра защо фермерите искат защита срещу митата за торовете
Рекордни реколти от пшеница и рапица в Румъния
Свързани материали
Виж
Спомената е частна сделка с България и нови преговори за покупка на родно зърно
Египет е закупил 180 000 тона пшеница с вероятен френски произход
България се нареди и сред водещите износители на пшеница за Египет
След като само преди 3 седмици изоставаше с 37 на сто от миналогодишния график
Изкупената пшеница от египетските фермери достигна нивото от май 2024 г
Въпреки повишаването на цените за новата реколта с 10 на сто
В Египет изкупуването на пшеницата от фермерите върви мудно
И през настоящия селскостопански сезон подобно на миналия
Египет повиши изкупните цени за пшеницата от местните фермери
За да свие държавния внос с 200 000 тона
Египет планира увеличаване на покупките на местна пшеница с 11 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини