Някъде след 2020 година и българските фермери ще могат да ползват безплатни консултантски услуги в близост до фермите си, каквато е и европейската практика. Това се разбира от анкета, направена от Националната служба за съвети в земеделието, по повод дейността на консултантите за последните четири години. Според нея 79 на сто от запитаните фермери предпочитат да ползват консултантските съвети на мобилните екипи, които ги посещават в близост до фермите. Именно затова и в бъдеще те се надяват тези услуги да бъдат ситуирани в общинските земеделски служби, така че да са максимално близо до стопанствата им.
Праблемът е, че след 2020 г. 75 на сто от парите за консултантски услуги ще се плащат или от държавите-членки, или от самите фермери. Според проекта за регламент държавите членки ще ограничат финансирането до 75% от максималните разходи, но от НССЗ посочват, че при извънредни случаи е възможно и този процент да се вдигне при добро мотивиране от страна на съответната държава.
Според отчета на националната служба за периода от 2016 до ноември 2018 г. общият брой на предоставените консултантски пакети по подмярка 2.1.2 е бил 17 425, като по тях са подготвени 5 хиляди писмени доклада.
Отделно през 2015 г. и 2018 г. експертите на НССЗ са изготвили общо 2 240 бр. (1 312 бр.-2015 г. и 928 бр.–2018 г.) проектни предложения и писмени доклада на младите фермери в рамките на консултантски пакет А2Б, включващ и подробен анализ, оценка и препоръки за развитието на техните стопанства, включително и предложение за иновативно решение на ниво стопанство.
Благодарение на НССЗ тези почти 2 500 млади фермера са спестили почти 4.5 млн. лв. разходи за изготвяне на бизнес планове.
Най-много въпроси за последните четири години е имало по мярка 6,3 – 40 на сто от запитванията са били по нея. Следва мярка 6,1, по която са отчетени над 21 на сто от запитванията и др.
Според експертите на службата за съвети в земеделието най-големите ползи от направените консултации са, че се намалява рискът от санкции за младите фермери, като те получават и нужните съвети как правилно да поддържат затревените площи, как да спазват екологичните норми, как ефективно да използват водните ресурси и условията на труд, а също и кои най-подходящи технологии да използват в стопансствата си.
От НССЗ са подготвили и проект за регламента, който се отнася за бъдещото консултиране на бранша след 2020 г.