Земеделските производители, чиито стандартен производствен обем на стопанство варира от 8 хил. до 16 хил. евро (от 16 хил. лв. до 32 хил. лв.), имат право на финансов пакет от 3 хиляди лева, които ще плащат на консултанти при подготовката на проектите. Това е записано в наредбата прилагане на подмярка 2.1. „Помощ за осигуряване на консултантски услуги“ по мярка 2 на новата програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014 – 2020 г.), обнародвана в днешния брой на «Държавен вестник». Самата мярка за консултантски услуги е много важна за младите фермери, тъй като в края на юни се очаква да започне прием на проекти, които трябва да бъдат подготвени от службта за съвети в земеделието.
В наредбата са изредени 11 приоритетни области, по които фермерите ще бъдат консултирани. Освен новите стандарти за добра земеделска пракстика и за екологичните норми стопаните ще бъдат консултирани за необходимите инвестиции, които увеличават конкурентоспособността на стопанството. Ще се дават съвети и по въпросите на ерозията на почвите, определяне на ерозионен риск и методи за борба с почвената ерозия, както и проблеми, свързани с увеличаване на ефективността на потреблението на енергията в земеделското
стопанство.
Ползвателите на финансова помощ предоставят консултантските пакети на фирми, кооперации и и фермери, регистрирани като земеделски стопани. Освен службата за съвети в земеделието тези консултации ще се предоставят и от одобрени от министерството служби, които ще бъдат избирани след обявяване на обществени поръчки.
Всяка година фонд «Земеделие» трябва да обявява публично фирмите, предоставящи консултантска помощ.
Приоритетни области, по които ще се предоставят консултантски услуги:
2А Подобряване на икономическите резултати на всички земеделски стопанства и улесняване на преструктурирането и модернизирането на
стопанствата, особено с оглед на увеличаването на пазарното участие и ориентация и на разнообразяването в селското стопанство.
2Б Улесняване на навлизането на земеделски стопани с подходяща квалификация в селскостопанския сектор, и по-специално приемствеността между поколенията.
3А Подобряване на конкурентоспособността на първичните производители чрез по-добро интегриране в селскостопанската и хранителната верига посредством схеми за качество, които добавят стойност към селскостопанските продукти, популяризиране на местните пазари и къси вериги на доставки, групи производители и организации и междубраншови организации.
3Б Подпомагане на превенцията и управле нието на риска.
4А Възстановяване, опазване и укрепване на биологичното разнообразие, включително в зони по Натура 2000 и в зони с природни или други
специфични ограничения и земеделие с висока природна стойност, както и на състоянието на европейските ландшафти.
4Б Подобряване управлението на водите, включително управлението на торовете и пестицидите.
4В Предотвратяване на ерозията на почвите и подобряване на управлението им.
5А Повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство.
5Б Повишаване на ефективността при потреблението на енергия в селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост.
5В Улесняване на доставките и използването на възобновяеми източници на енергия, на странични продукти, отпадъци и остатъци и други нехранителни суровини за целите на биоикономиката.
5Г Намаляване на емисиите на парникови газове и амоняк от селското стопанство.
5Д Стимулиране на съхранението и поглъщането на въглерода в сектора на селското и горското стопанство.