На 7 декември приключва приемът на проекти по подмярка 6.4.1. за инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности по селската програма. До този момент основните въпроси, зададени през системата ИСУН, са свързани с занаятчийските дейности, но които ще им бъде отговорено до края на седмицата. Синор.БГ представя някои от отговорите, поставени от кандидатите по тази подмярка.
На въпроса дали са допустими кандитати, регистрирани да развива занаятчийска дейност през 2018 г., експертите от агроминистерството обясняват, че „съгласно раздел 11.1. „Критерии за допустимост на кандидатите“ от условията за кандидатстване, няма изрично изисква за минимален срок за регистрация и извършване на дейност на кандидатите преди подаване на проектното предложение, но същите следва да отговарят на изискванията в посочения раздел към момента на кандидатстване с проектното предложение“.
Интерес представлява и въпросът, разписан в 11.2. Критерий за недопустимост на кандидатите, точка 9, а именно, че „финансовата помощ не се предоставя на кандидати/бенефициенти на помощта, които не са независими предприятия по смисъла на чл. 4, ал. 2 от ЗМСП и за които се установи, че са учредени или преобразувани след 1 януари 2014 г. с цел получаване на предимство в противоречие с целта на подмярка 6.4.1 по ПРСР 2014 – 2020 г., включително с цел получаване на финансова помощ в размер, надвишаващ посочените по тези условия максимални размери.” – когато става въпрос за развитие на занаяти от майстори които са независими предприятия, но са регистрирани да развиват занаятчийска дейност през 2018 г.
Отговорът на този въпрос е, че „не са допустими предприятия, които не са независими и за които се установят обстоятелства, описани в раздел 11.2 „Критерии за недопустимост на кандидатите“ от Условията за кандидатстване. В допълнение следва да имате предвид, че окончателно решение по оценка на проектните предложения и представените към тях документи се взима от Оценителната комисия, която ще разполага с цялата необходима информация.
Въпрос – „Има ли изискване кога да е придобито майсторското свидетелство, когато става въпрос за развитие на занаяти от майстори?“
Отговор - Съгласно раздел 11.1. „Критерии за допустимост на кандидатите“ от условията за кандидатстване, няма изрично изискване кога преди датата на кандидатстване да е придобито майсторското свидетелство.
Допустими кандидати по процедурата могат да бъдат само физически лица, регистрирани по Закона за занаятите като упражняващи занаят/и след вписване в регистър БУЛСТАТ по реда на чл. 3, ал. 1, т. 6 или 9 от Закона за регистър БУЛСТАТ. Юридически лица, регистрирани по Търговския закон не са допустими кандидати.
Кандидатите трябва да отговарят на определението за микропредприятие, съгласно дефиницията на чл. 3, ал. 3 от ЗМСП, като се взимат предвид условията на т. 16 от раздел 16 „Приложим режим на минимални/държавни помощи“ във връзка със свързаните предприятия на кандидата. Няма ограничение за кандидатстване на физическото лице – занаятчия в описания от Вас случай.
Въпрос - Как следва да се процедира при положение, че в проектното предложение са предвидени за възстановяване разходи за покупка на земя и сгради за развитие на занаятчийска дейност?
Отговор - Закупуване на земя и сгради, необходими за изпълнението на проекта, са допустими разходи, че са предназначени за производствени дейности на територията на селски район съгласно Приложение № 1 от условията за кандидатстване, но същите не са допустими за подпомагане, ако са извършени преди датата на подаване на проектното предложение.
Документите към проектното предложение следва да са съобразени с раздел 24 „Списък на документите, които се подават на етап кандидатстване“ от условията за кандидатстване. Към датата на кандидатстване се прилага Удостоверение за данъчна оценка, издадено в рамките на месеца, предхождащ датата на подаване на проектното предложение.
Въпрос - Възможно ли е средствата(50%), който трябва да бъдат предоставени от нас да се кандидатства за кредит от фонда. И искам да получа нагледен пример какво ще се покрива като допустимите разходи ( Примерно досега съм похарчила само за архитекти 6000 хил.лв., като общата стойност на проекта евентуално ще бъде 50000 хил. лв. Каква част от тях ще влезе като допустими разходи?)
Отговор - Допустимите разходи по процедурата са описани в раздел 14.1. „Допустими разходи“ към условията за кандидатстване. Разходите за подготовка на проектното предложение са описани в т. 1.6 на същия раздел. Също така следва да се запознаете с условията за допустимост на разходите, описани в раздел 14.2. В допълнение Ви обръщаме внимание, че допустимите дейности са описани в раздел 13.1 и приложение № 18 към Условията за кандидатстване. Разясненията се дават по отношение на условията за кандидатстване, не съдържат становище относно качеството на проектното предложение и са задължителни за всички кандидати.