Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.11.2018 г.

Закалените овошки ще изкарат по-леко зимата

Закалените овошки ще изкарат по-леко зимата

В края на октомври работата в овощната градина постепено намалява. Време е да се замислите как дърветата ще преживеят идващата зима. По принцип дърветата и храстите и сами активно се подготвят за предстоящите изпитания. Но добрият градинар е длъжен да вземе мерки, за да не пострадат те от мразове, мишки и зайци.

Закалката на растенията не е като при хората. Опасността идва не от самия студ, а от образуването на лед вътре в растителния организъм. Кристалите разширяват тъканите и механично ги разкъсват. По време на закаляването растенията се стремят да се изменят така, че да се изключи образуването на лед в клетките.

Подготовката за зимата започва дълго преди истинските студове. Още през лятото меките зелени клончета се втвърдяват и обличат в дебела кора. След това растежът им завършва, а листата, след като отдадат всички полезни вещества, падат.

Зимна резитба на овошки!

Когато стълбчето на термометъра приближи нулата, вътре в дърветата започва преустройство. Растенията намаляват обмена на вещества и икономисват енергия. Клетките се сбиват една в друга и това намалява вероятността да се образува лед в тъканите. Повишава се концентрацията на захар. Съдържанието на клетките става гъсто като желе. При това положение те могат да замръзнат само при изключително ниски температури.

Някои видове и сортове се закаляват успешно, други - в средна степен, а тези, които произхождат от тропиците, изобщо не могат да правят това. На закаляването може да повлие времето. Обилните дъждове или прекомерното поливане, както и прекаляването с азотно подхранване нарушават процеса на закаляването. Но фосфорното торене в ранна есен помага за успешната подготовка на растенията.

Зимната заплаха не идва само от студовете. Гладните мишки и зайци може да изгризат младата кора. Големите снегове пък чупят клоните, а в края на сезона кората на стволовете на дърветата се напукват от резките смени на дневните и нощните температури. Затова трябва да се вземат предварителни мерки срещу всички тези опасности.

Дърветата, по-млади от 12- 15 г, могат да се защитят от зайци, като стволовете се обвият с хартия или пластмасова мрежа. Покритието трябва да се сложи плътно към ствола от земята до първите скелетни клони. За да няма мишки в градината, трябва да се оберат всички растителни остатъци. Не трябва да се оставят семена, дори парчетата сапун, ако няма да зимувате на вилата.

Закалените овошки ще изкарат по-леко зимата
15888
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
За стопаните на овощни дървета изпитанията не свършват!
Листната диагностика – повреди от насекомни и ненасекомни неприятели
Практика
Листната диагностика в края на пролетта и началото на лятото
Гъсениците педомерки - напаст за овощни и горски видове!
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Техни колеги обаче се отказаха заради субсидията за качествени плодове
Над 600 овощари от Кюстендилско искат обезщетение за измръзнала реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини