Начало » Пазари » Животинска продукция
01.11.2018 г.

CAPA: И през следващата година 27 на сто от млякото за мандрите ще бъде от внос

Анализ
CAPA: И през следващата година 27 на сто от млякото за мандрите ще бъде от внос

sinor

Въпреки очакванията за увеличаване на броя на млечните крави до 255 хиляди животни през тази година, след като през 2017 г. се отчете 7% намаление, експертите на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство CAPA не очакват съществен ръст в доставките на мляко за индустрията. Наблюдаваното задържане в броя на млечните животни в последните години се дължи основно на увеличените субсидии, но за съжаление те не стимулират фермерите да инвестират в продуктивни крави, което снижава ефективността, а оттам води и до по-ниска конкурентоспособност.

Според експертите увеличаващият се внос на сурово мляко за преработка също влияе върху животновъдството и не предизвиква интерес за разкриване на нови ферми. Изкупната цена на млякото в България е сравнително по-ниска, но формираните излишъци от мляко в страни от Централна и Южна Европа, предлагани на пониски от пазарните цени, създават възможности за внос.

Именно затова и от следващата година прогнозите са, че 27 на сто от суровината за млечната индустрия ще бъде от внос.

През август и септември тази година средната изкупна цена на суровото мляко в ЕС се е повишила с 4%. Основната част от това повишение се дължи на старите страни членки. Тази цена е с 7% по-ниска от същия период на предходната година.

Политиката на по-ниски цени при сухото обезмаслено мляко дава резултати – запасите са намалели с над 100 хил. т. (-26%) към м.септември. Това развитие оказва натиск върху цените на суровото мляко и обяснява по-ниските изкупни цени, въпреки добрата конюнктура

България, Румъния, Латвия, Литва и Естония са упоменати в доклад на ЕК като държави, в които за момента не е необходимо да се намалява броя на тревопасните животни, използващи постоянни пасища. В бъдеще обаче ситуацията ще се промени предвид амбициозните цели за намаление на парниковите емисиите към 2050, припомнят от центъра. На ниво ЕС се засилва дискусията как да бъдат намалени емисиите парникови газове и да бъдат постигнати целите поставени от Парижкото споразумение за климата.

Според различни проучвания се препоръчва намаление на производството на месо и млечни продукти между 40-60%. Европейците консумират твърде много животински протеини. Според изчисления на ФАО животновъдството представлява секторът потребяващ най-много ресурси, като използваната за пасища и фураж площ представлява почти 80% от всички земеделски земи.

Има реална опасност до средата на века за животновъдството да са необходими около 80% от бюджета за емисии на въглероден двуокис.

С подготвяното ново търговско споразумение между САЩ, Канада и Мексико се предвижда да отпаднат много от защитите пред американския внос на мляко и млечни продукти в Канада. САЩ ще получат безмитна квота за внос в Канада от 3,6% дял от местното производство на мляко. Предвижда се също да отпадне 270% мито върху концентрираното мляко (Клас 7), което възпира вноса на поевтино мляко от САЩ.

CAPA: И през следващата година 27 на сто от млякото за мандрите ще бъде от внос
21551
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
МЗГ е внесло проекта за обсъждане от социалното министерство
Браншът да не очаква проблеми с предварителната условност, методиката е съгласувана
Въпреки това страната остава зависима от вноса на царевица и соя
Производството на зърно в Китай достигна нов рекорд
Търговците са скептично настроени заради липсата на опит в дейността
Армията поема контрола върху вноса на селскостопанска продукция в Египет
След силното търсене през празничния период в страната
Вносът на слънчогледово масло в Индия достигна 4-месечен максимум
Въпреки значителните рискове от военните действия в страната
Украинските фермери вдигнаха с 25 на сто разходите за трактори от чужбина
Търсенето на вътрешния пазар обаче е слабо заради високите международни цени
Турция изчерпа квотата за внос на царевица с ниско мито месец преди срока
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини