Министерският съвет одобри докладите за резултатите от междинната оценка за изпълнението на Регионалните планове за развитие 2014 - 2020 г. на Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен, Южен централен и Югозападен райони от ниво 2. С тях се цели оптимизиране на стратегическото планиране и програмиране, управлението и ресурсното осигуряване на регионалното развитие, като е отчетен напредъкът в изпълнението на заложените цели и приоритети. Оценени са ефективността на използваните финансови инструменти и ресурси, както и приносът на плановете към постигане целите на „Стратегия Европа 2020“.
Междинната оценка за изпълнение на Регионалните планове е базирана на петстепенна оценъчна скала за определяне на постигането на ключовите показатели на макро ниво, сред които и БВП, и на степента на постигане на показателите по цели на Стратегията Европа 2020 на регионално ниво и приноса на районите за постигане на националните цели; на заложените междинни стойности на индикаторите за изпълнение; на глобалните екологични цели и на възможността за постигане на целевите стойности в края на периода.
Оценката съдържа препоръки за подобряване ефективността на изпълнението на Регионалните планове до края на настоящия програмен период, както и предложения при разработването на планове за периода 2021-2027 година. В нея е обърнато внимание на съответствието на стратегическите цели и определените приоритети с нуждите на шестте района за планиране и на необходимостта да бъде установено сходство на стратегическата рамка за тяхното развитие с тематичните области на интервенции по оперативните програми за периода 2014 - 2020 г.
Анализът на изпълнението на Регионалните планове за развитие показва, че политиката за регионално развитие се изпълнява чрез инструментите на политиката за сближаване и съответното национално съфинансиране. Отчетени са изменения в демографския профил на районите и наличие на устойчива тенденция към намаляване на населението с изключение на Югозападния район и необходимост от по-конкретно адресиране на бъдещите мерки към специфичните икономически и социални проблеми на районите. Предизвикателствата пред развитието на страната са свързани с конкурентоспособността на отделните райони и способността им да предложат привлекателна и устойчива среда за предприятията и местните жители.
Докладите разглеждат нивото на вътрешнорегионалните различия на базата на основни икономически и социални показатели и идентифицират подходящи мерки за преодоляване на негативните тенденции. Оценени са причините за надхвърляне или непостигане на заложените междинни стойности на индикаторите за изпълнение.