Около 50 земеделски производители посетиха „Деня на отворените врати“ в Стара Загора, като голяма част от тях подаваха своите документи, за да докажат реализираното мляко и разпределението на телетата в стопанствата си, съобщават от „Разплащателна агенция” към Държавен фонд „Земеделие”.
Най-силно развитите сектори в селскостопанския отрасъл в област Стара Загора освен зърнопроизводството са овощарството, зеленчукопроизводстото и етерично-маслените култури, подчертава шефът на службата Мехмед Зейнел. По думите му за Кампания 2017 по схемата за обвързано подпомагане за плодове (основна група) са изплатени близо 2 млн. лв. на 305 овощари и градинари, а по схемата за обвързано подпомагане за плодове (други) подпомагане за близо 330 хил. лв. са получили 108 стопани.
По схемите и мерките на директните плащания в област Стара Загора подпомагане получават близо 3300 земеделски стопани, добави Зейнел. Най-много са тези, които участват в схемата за единно плащане на площ (СЕПП) – за миналата година по нея са преведени 36, 5 млн. лв. на близо 2800 стопани. По схемата за преразпределително плащане са разпределени над 5 млн. лв. на 2762 земеделци. За селскостопански практики, благоприятни за климата и околната среда (зелени директни плащания), са преведени близо 23 млн. лв. на 2755 фермери от областта, а 828 земеделски производители са получили наз 3 млн. лв. по подмярка 13.1 (НР1–„Компенсационни плащания в планински райони“) от мярка 13 „Плащания за райони, изправени пред природни или други специфични ограничения“. По подмярка 13.2 (НР2 – „Компенсационни плащания за други райони, засегнати от значителни природни ограничения“) са изплатени над 1 млн. лв. на 321 бенефициенти. По направление „биологично растениевъдство“ от мярка 11 – „Биологично земеделие” – 234 стопани са получили над 3,5 млн. лв. По схемата за специално плащане за култура (памук) 34 стопани са получили над 1, 145 млн. лв. По схемата за обвързано подпомагане за протеинови култури са преведени над 1,2 млн. лв. на 768 бенефициенти. По направление „Контрол на почвената ерозия“ от мярка 10 „Агроекология и климат“ са изплатени над 1 млн. лв. на 101 фермери.
В деня на отворените врати е имало и изложба на млади художници от детската школа в с. Ясеново, община Казанлък. Ръководителката на школата Румелия Гочева е проявила инициатива, като децата са се включили с интересни натюрморти и пейзажи от околността. „Целта на изложбата е да се популяризира талантът на малките творци. В ДФЗ винаги сме осъзнавали своята социална роля и отговорност като държавни служители. Имено това ни кара да подкрепяме творческото вдъхновението на децата, както и тяхната бъдеща реализация в измеренията на изкуството“, твърди Зейнел.