Истинските земеделски стопани са тези, които инвестират в наука и нови технологии, а не като онези, които само усвояват. Това отбеляза пред научната общност от Селскостопанска академия министъръта на земеделието Румен Порожанов, поздравявайки ги с професионалния им празник. На днешния ден по традиция селекционери, агрономи и ветеринарни специалисти отбелязват празника на селскостопанската наука с голяма изложба, именувана „Даровете на природата“.
Като наблегна на все по-нарастващата роля на земеделието за прехраната на хората, министърът насърчи българските селекционери да активизират партньорствата си със задграничната наука, като участват в съвместни проекти. „Навсякъде при срещите ми в чужбина хората се интересуват от сътрудничество с българската аграрна наука“, допълни министърът.
За тази година институтите и другите звена към академията участват в над 250 научни проекта, от които 30 са с международно участие, посочи и председателят на Селскостопанска академия Васил Николов.
Годишно академията поддържа и генетичния състав в областта на растениевъдството в страната, който е изключително богат и съдържа около 140 хиляди сертифицирани образци. За неговата поддръжка годишно държавата отпуска около 2 млн. лв., което е от съществено значение за съхранение на българските култури.
Присъстващите дадоха добра оценка на последните промени в Закона за Селскостопанска академия, дали сравнителна финансова свобода на институтите за тяхното развитие. Въпреки че средното ниво на заплащане остава ниско, има лек ръст в заплатите, особено при асистентите, което е важно за привличане на младите хора към науката, посочиха представители от академията.
Както посочи Васил Николов брутната заплата за асистент се е повишила на 600 лв., а на професор в системата надхвърля 1 100. Чистите суми за получаване обаче остават унизително ниски, коментираха хора от системата.
Тази година са патентовани 10 нови сорта от институтите в Генерал Тошево, Чирпан, Плевен и др. Министър Порожанов връчи отличията на институтите за създадените нови сортове цветя, памук, твърда пшеница, фасул и пипер.