Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.10.2018 г.

Есенна резитба на лозите – нужна ли е и кога да я извършим

Практика
Есенна резитба на лозите – нужна ли е и кога да я извършим

sinor

Резитбата е агротехническа практика, с която се направлява и регулира развитието и плододаването на лозите. За целта е необходимо отлично познаване на биологичните особености на растенията. Най-подходящото време е периодът на покой. При есенната резитба лозите се развиват и цъфтят по-рано и узряването не се забавя.Тя ги прави по-устойчиви на различни заболявания, а също така допринася за повишаване на добивите. Тази резитба крие и някои опасности и за да не навредим на лозите, трябва да знаем кога и как е правилно да ги подрязваме.

Как и кога е правилно да се извършва есенната резитба

Когато не се извършва ежегодна резитба на лозите, те нарастват интензивно на зелена маса, а това води не само до намаляване на добивите, но и до влошаване на вкусовите качества на гроздето.

Ежегодното подрязване позволява не само да се отстраняват изсъхналите и повредени части, за да се подържат добре формирани и чисти растенията, но ги предпазва от различни заболявания и вредители.

Времето на резитбата оказва много важно влияние върху силата и плододаването на лозите. Ако подрязването се извърши много рано, то тогава те ще бъдат лишени преждевременно от листна маса и ще се прекратят процесите на съзряване, защото оттокът на хранителни вещества от пръчките към старите части на главината и корените още не е завършил.

Есенна резитба може да се извършва само в незагрибните райони на страната, защото при нея съществува риск от липса на възможност за компенсиране на загубите от измръзване на пъпките през зимния период.

Най-подходящото време за извършване на есенната резитба е по време и след листопада. По това време лозите изхвърлят листата си и се подготвят активно за зимния сезон.

Да се извършва резитба при ниски температури крие също много опасности, защото дървесината става крехка и вероятността от повреждане е много голяма. Поради тази причина късната резитба може да донесе не полза, а вреда.

Правила при есенната резитба

За да постигнем само ползи от есенната резитба е необходимо да се спазват някои достатъчно прости правила:

– Пръчките, които са плодоносили през настоящата година трябва да се отстранят напълно. Необходимо е също да се проведе санитарна резитба, като се премахнат всички части, които пречат на правилното развитие и плодоносене на съседните леторасли.

– Ако лозите са още млади, то при есенната резитба е наложително да се отстранят всички излишни клони, за да не се изразходват за тях полезни вещества и сили. Опитните лозари съветват да не се оставят повече от осем най-здрави и силни леторасли. Така лозите няма да прахосват сили и енергия, а ще ги насочат към тези останали издънки и така ще се увеличи реколтата през следващата година.

– За по-старите растения е необходимо да се провежда капитална резитба. Това означава, че е необходимо да се режат всички издънки, които обикновено не са по-стари от една година. Такова подрязване помага на лозите да се подмладят, да отдъхнат през зимата и да получат сили.

– Лозите, които добре плодоносят е необходимо да се съкращават с около 10% от цялата дължина.

– За някои сортове плододалите пръчки се отстраняват напълно и се заместват с млади, които по правило се ориентират хоризонтално. Задължително се отстраняват непродуктивите пръчки.

– Избират се най-силните пръчки и се режат на 1-2 пъпки. При резитбата е важно да се пазят от увреждане възлите, носещи пъпките.

Що се отнася до страничните издънки, то те трябва да се съкращават не повече от втория лист.

Рязането на пръчките и клоните трябва да бъде извършено така, че срезът да е насочен към вътрешната част на храстите.

Срязването е наложително да се прави перпендикулярно, равномерно и внимателно, за да няма наранявания на пъпките. Необходимо е да се ползват остри и стерилни инструменти, за да няма пренасяне на болести, а срезовете да се третират с антисептични средства.

Ако са спазени всички тези правила при есенната резитба, то лозите ще презимуват отлично и ще ни зарадват със силен ръст и богата реколта през следващата година.

Есенна резитба на лозите – нужна ли е и кога да я извършим
57340
 

Последни материали
Виж
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Първата по рода си среща за млади фермери в България
Чрез иновации БАСФ планира до 2030 г. дигитализация върху 4 млрд. декара и 30% спад на вредните емисии
Йордания пак отмени търга за внос на хлебна пшеница
Алжир е закупил малка част от планираните количества фуражна царевица
Правителството одобри промени в данъчните закони за 2025 г.
До 2030 г. корпоративният данък при de minimis ще продължи да бъде преотстъпван
Закон за храните
МС одобри промени за уреждане на продажбите на минерални води
Звено за анализи
В Пловдив ще отрият Институт за системни иновации в храните и виното
Свързани материали
Виж
До 15 ноември е отворен приемът на заявления за преструктуриране на лозята
Започват приеми на проекти за инвестиции в лозаро-винарския сектор
Наредба за прилагане на подпомагането до 2027 г.
Субсидията за преструктуриране на лозята е до 75 на сто от стойността на проекта
Заповед на министъра
Фиксирани са бюджетите за преструктуриране на лозята от 2025 до 2027 г.
Удължиха срока на разрешенията за засаждане и презасаждане на лозя в ЕС
До 12 август върви обществено обсъждане
Цените на техниката, допустими за покупка по лозарската програма
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини