За втора поредна година Националният осигурителен институт (НОИ) предлага рязко да се повишат минималните осигурителни прагове в земеделието, което би гарантирало нормални пенсии на работещите в сектора. Това обаче ще се окаже сериозен проблем в бранша, тъй като месечните разходи за осигуровки на всеки зает ще се покачат с близо 60 лева, коментираха за Синор.БГ земеделски производители.
Според проектобюджета на НОИ за следващата година минималният осигурителен доход за земеделските стопани и тютюнопроизводителите трябва да се повиши от 350 лева на 560 лева. Миналата година предложението на държавната иснституция беше този доход да се повиши от 300 на 480 лв., но след протести от страна на земеделците, депутатите в крайна сметка гласуваха 350 лв. таван. По този начин през 2018 г. всеки месец земеделци и фирми от сектора плащаха по 109,55 лева за пенсия на един зает, или годишно разходът е 1 314,60 лв.
Ако таваните през следващата година се вдигнат на 560 лева, както предлагат от НОИ, това означава, че месечно всеки фермер трябва да плаща по 175,28 лв., което пък като годишен разход се вдига на 2 103,36 ст.
Твърде съмнително е земеделските стопани да се съгласят с това предложение, вероятно в парламента ще протекат сериозни дебати по темата. Според експерти от НОИ новите прагове за осигуровки трябва да се повишат, ако при пенсионирането си хората искат да разчитат на добри доходи. Земеделските производителите обаче са критично настроени, тъй като вдигането на осигуровките едва ли ще повиши съществено размера на пенсиите им - те са едва една трета от доходите им, изработени през годините. Заради сивия сектор, срещу който държавата не се бори, приходите в осигуряването са минимални, а държавата прави всичко възможно да ореже пенсиите. Колкото до разходването на приходите, формирани от данъкоплатците, там вече всички знаят как се изпълняват държавните поръчки.
В самия проект на НОИ за следващата година е разписано още, че от 1 юли 2019 г. всички пенсии ще се увеличават с 5,7%. Таванът на пенсиите също се очаква да се повиши от сегашните 920 лв. на 1 200 лв.
Минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се също ще се вдигне от 510 лева на 560 лева.
Предлага се още максималният осигурителен доход да се покачи от сегашните 2 600 на 3 хил. лева. Само да припомним, че новият таван на пенсиите е 40 на сто от тази сума.
До декември предстоят сериозни дебати в парламента по предложенията на института.