Тази есен сеитбата изпреварва обичайните темпове от минали години, като дори в Северна България някои фермери вече окончателно са приключили с дейностите, съобщиха зърнопроизводители. Единственият проблем е шареното покълване на семената, което се дължи на засушаването от последните два месеца и неравномерната влага в почвата, посочиха фермери от Свищовско.
Тъй като есенниците още не са покълнали масово, едва в края на октомври ще се види и каква е опасността от нападения на полски мишки. В сухо време полевката е сериозна заплаха за полетата.
Добрата новина тази есен е, че след силно намалелия интерес за сеитба на ечемик, която наблюдаваме през последните години, има връщане към тази култура, посочи за Синор.БГ Мариела Йорданова от Разградско. И понеже всичко е свързано с търсенето и предлагането, сушата в Западна Европа тази година безспорно повлия негативно върху пазара, в резултат на което нарасна и търсенето на ечемик.
Данните на министерството на земеделието към 3 ноември не отчитат ръст в площите с ечемик, но търсенето на семена за посев е голямо, така че в края на сеитбата ще се направи окончателният анализ.
На този етап посевите с рапица се развиват нормално, въпреки трудното начало на сеитбата, когато заради сушата на места са се получили изсъхвания. Ако няма сериозни слани в следващите месеци, то проблеми с рапицата не се очакват.
Към 20 октомври министерството на земеделието ще оповести окончателните данни за засетите есенници, като очакванията са площите да не се различават от миналогодишните.