Международният съвет по зърното прогнозира увеличение на площите за пшеница през следващата маркетингова година. Авторитетните анализатори отбелязват, че това ще бъде първото глобално разширение на житните посеви от четири години насам, провокирано от благоприятната ценова конюнктура. Експертите коментират, че в границите на ЕС този процес вероятно ще се съпровожда с редуциране на площите за отглеждане на рапично семе и то поради неблагоприятното за маслодайната култура развитие на агрометеорологичния фактор.
Във водещата европейска аналитична агенция Strategie Grains също са на мнение, че сухата есен и привлекателните цени стимулират увеличаването на площта на зимната пшеница и ечемика.
Както винаги експертите обръщат поглед първо към Франция - основен производител на пшеница и рапица в Евросъюза. Поради сухия и топъл септември се очертава драстично редуциране на площите за рапица в редица обширни френски региони. Terres Univia, например прогнозира намаление на посевите с маслодайната култура с 150-250 хил. хектара и пренасочване на площите към пшеницата и ечемика.
В Германия се очертава увеличение на площите за зимна пшеница до 3,1-3,2 млн. хектара в сравнение с 2,9 млн.хектараq ожънати през 2018 година. В същото време за рапицата прогнозата е неблагоприятна и предвижда намаление на площите с 250 хил. хектара.
Войтек Сабарански от Sparks Polska информира, че ръст на площите за отглеждане на пшеница се очаква и в Полша предвид изгодните за фермерите изкупни цени. "Условията за засяване са се подобрили благодарение на скорошните валежи, но в много райони, особено в западната и северозападната част, все още не е достатъчна почвената влага", добави той.
Джак Уотс, главен съветник към Националния съюз на фермерите във Великобритания, споделя, че подобрените цени и благоприятното време стимулират засаждането на зимна пшеница, но проблемите с плевелите пораждат известна несигурност по отношение на избора на земеделските производители.